Ateş Kara : Okula gelmeyen çocuklarda virüs oranı daha fazla

T.C Sağlık Bakanlığı Bilim Kurulu salgında okula giden ve gitmeyen evlatları takip etti. Ortaya dikkat çeken sonuçlar çıktı. Bu verilere gore karşı karşıya eğitimin genişlemesi gündemde mi? Sıhhat Bakanlığı Koronavirüs Bilim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Ateş Kara, “Okula giden çocuklarda olay oranı henüz düşük” açıklamasında bulunmuş oldu.

Prof. Dr. Ateş Kara, “Okula gelen çocuklardaki pozitifleşme oranının okula gelmeyen çocuklarda aynı yaş ve aynı sınıftakilere bakarak oldukça az bulunduğunu görüyoruz” dedi.

“OKULA GELENLERDE ÇOK DAHA DÜŞÜK”

Bilim Kurulu’nun çalışmasına bakılırsa; okula giden çocukların henüz güvende olduğu yönünde. Prof. Dr. Kara, salgında okula giden ve gitmeyen evlatların takiplerinin iyi mi yapıldığını söyledi. Prof. Kara, “Türkiye’deki hangi çocuklar okula geliyorlar, o yaş grubunda kaç çocuk var, kimler var diye. Okula gelen çocuklarda pozitif çıkan ya da temaslı durumuna düşüp takip edilenler, onların bilgisi var. Karşı tarafta da aynı yaş grubunda olup hatta kim bilir aynı okulda olması ihtiyaç duyulan fakat okula gelmeyen evlatların sıralaması ve sayıları var. Bizim bu güne kadar ana sınıfı ve ilköğretim birinci derslik açıldığında gördüğümüz şu oldu; okula gelenlerde fazlaca henüz düşük” dedi.

“ÖNÜMÜZDEKİ HAFTAYI GÖRMEMİZ LAZIM”

Prof. Dr. Kara , sözlerini şu şekilde sürdürdü: “Okullarda ikinci basamak başladı. Birinci basamaktaki pozitif yanları gördük. Aynı şeyi ikinci basamakta da devam ettiğini görmek lazım bundan dolayı hem çocuk yoğunluğu artıyor hem de hareketlilik. O nedenle bugün için kaç derslik açılabilir, nerde durulur onu söylemek zor. Baktık her şey muhteşem gidiyor hepsini açabiliriz. Haftanın belli günlerinde belli sınıflar olacak şekilde yapabiliriz. Önümüzdeki haftayı görmemiz lazım.”

Yayım tarihi
Sağlık olarak sınıflandırılmış

Yorum Gönderin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.