Bilim Kurulu Üyesi Sema Turan, İstanbul’da artan virüs vakalarının sebebini açıkladı

Bilim Kurulu Üyesi Sema Turan İstanbul’da artan virüs vakalarının sebebini açıkladı. T.C Sağlık Bakanlığı Koronavirüs Bilim Kurulu Üyesi, Ankara Kent Hastanesi Yoğun Bakım Uzmanı Doç. Dr. Sema Turan, İstanbul’da artan koronavirüs vaka sayılarını değerlendirdi. Doç. Dr. Turan, “Geçtiğimiz aylarda İstanbul’daki düşüşler bizi mutlu etmişti; fakat eylül ayından itibaren memleketlerinden dönenler bilhassa farklı şehirlerde güzelce vakit geçirip İstanbul’a dönenler ile beraber orada bir hareketlenme oldu. Bunu bekliyorduk. Bu dönüşlerle birlikte sayılarda küçük da olsun artış bekliyorduk; fakat sayılar İstanbul’da artmakta. Ankara’da geçtiğimiz aylarda hasta sayılarındaki artış hakkaten sıhhat çalışanları için fazlaca yorucu bir süreçti. Evet bu hastalık var ve buna bağlı olarak insanlarımız etkileniyor. Fakat sıhhat sistemimiz de buna yetmek için çaba sarf ediyor. O yüzden de biz halkımıza uyarılarımızı devam ettirirken hep maske, mesafe, hijyen derken bunun için dedik. ‘Kurallara uyarsanız virüsle savaş ederken henüz azca sayıda hastayla sıhhat sistemimiz henüz kolaylıkla uğraşabilir’ dedik. Kişilerin olduğu kararlar yapmış olduğu hareketler sağlık sistemimizi etkilemekte” diye konuştu.

“ANKARA’DA SAYILAR AZALDI”

Doç. Dr. Turan, Ankara’da geçen aya göre az derece de sayılarında düşüş bulunduğunu belirterek, “Ankara’da son dönemlerde ciddi anlamda azalma yaşadık. 1 ay öncesine göre fazlaca henüz iyi durumdayız. Hastalarımıza henüz iyi bir halde henüz iyi hizmet sunabiliyoruz. Öncesinde de elimizden geleni yapıyorduk; fakat sayıların azalmasıyla da beraber sıhhat sistemi henüz yeter pozisyona geldi. Gene kurallara uymaya devam ettikçe bunun da bu şekilde devam edeceğine inanıyoruz” dedi.
Kış aylarının önemine dikkat çeken Doç. Dr. Turan, “Kapalı mekanlarda geçirilen zaman fazlaca önem verilen. Mümkün olmasıyla birlikte kapalı alanlarda olmamaya, kalabalıklara girmemeye; bununla beraber aile içi bulaşlar bizim için sorun. Ev içinde virüs çoğu zaman dışarıdan getiriliyor. Ve tüm aile enfekte oluyor. Bu yüzden de aile içi bulaşlara da dikkat edilmesi önerisinde bulunacağım” ifadelerini kullandı.

Yayım tarihi
Sağlık olarak sınıflandırılmış

Yorum Gönderin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.