İdrar kaçırmayı önlemek için ne yapmalı?

Oldukça fazla insan söylemekten kaçsa da idrar kaçırma yaygın görülen bir durumdur. Her 3 kadından birinde bu durum problem yaratacak, kısaca yaşam standardını negatif yönde etkileyecek düzeye ulaşır. İdrar kaçırma probleminin aslına bakarsak yüksek tansiyon, depresyon, şeker hastalığı, astım-bronşit şeklinde kronik hastalıklardan henüz yaygın görüldüğünü söyleyen Üroloji Uzmanı Prof. Dr. Muammer Kendirci hanımlarda görülen idrar kaçırmanın tedavisini söyledi.

Fazla şişman ya da obez olmak, kronik kabızlığa neden olan beslenme biçimi, azca su içmek, fazla tuz kullanmak, her gün egzersiz yapmamak, kronik sigara kullanmak idrar kaçırma bozukluğuna yol açabilir ya da sertliğini artırabilir.

Nasıl bir tedavi uygulanıyor?

İdrar kaçırma bozukluğunun tipine bağlı olarak ilaç tedavilerinden hastalar yarar görebilir. Bilhassa sıkışmaya bağlı idrar kaçırmada ilaç tedavileri etkili seçeneklerden birisidir. Bunlar çoğu zaman hastaların yüzde 50’sinde mesanede idrarın arzu edilen oranda birikmesini sağlayarak idrara çıkma sıklığını azaltır, sıkışma hissini önem verilen seviyede düşürür, idrar kaçırma yakınmalarını azaltabilir. Bu tip ilaçların bazı yan tesirleri olabileceği ve başka amaçla kullanılan bazı ilaçlarla negatif şekilde etkileşebileceği için kesinlikle bir ürolog tarafınca kullanımı önerilmelidir.

Cerrahi tedavisi var mı?

İdrar kaçırma bozukluğunun ameliyatla de tedavisi mümkün. Hastanın idrar kaçırma tipi, kaçırma sertliği, bu duruma neden olan anatomik bozukluklar, hastanın yaşı, birlikte devan eden hastalıklar yapılacak ameliyatın şekline karar vermede önemlidir. Sıkışma tipi idrar kaçırması olanlarda, artık ağızdan ilaç kullanmak işe yaramaz hale ulaştığında 15 dakikalık bir müdahaleyle mesaneye botoks uygulanarak kaçırma denetim altına alınabilir. Öksürme-aksırma, gülme, hapşırma şeklinde durumlarda görülen idrar kaçırmada, uygun hastalarda çoğu zaman vajinadan, kapalı yöntemlerle tedavi tercih edilir. Burada amaç idrar kaçırmayı engelleyecek desteği sağlamaktır.

İdrar kesesinde belirgin sarkma olmayan hastalarda çoğu zaman 15-20 dakikalık bir ameliyatla, günübirlik yatışla mesele kalıcı olarak çözülebilir. Hasta çoğu zaman aynı gün taburcu edilir ve ameliyatın tesirini ilk idrarla beraber hissedilebilir. Bu tür girişimlerin başarı oranları ve hasta tatmini yüksek düzeydedir. İdrar kesesinde ve pelvik organlarda belirgin sarkıklığı olan hastalarda ise ya vajinadan uygulanabilen kapalı yöntemlerle ya da batından endoskopik yöntemlerle mesele giderilebilir.

İdrar kaçırma hanımefendilerin yaşam standardını ciddi şekilde bozar

Her yaş hanımda ortaya çıkabilen idrar kaçırma sosyal yaşamı ve yaşam standardını negatif yönde etkiliyor. Hastalar, tüm yaşantısını idrar kaçırabileceği ihtimaline bakılırsa belirlemek durumunda kalıyor. İdrar kaçırma korkusuyla evden çıkmamayı tercih ediyor, sosyal ortamlara fazla giremiyor, gideceği yerlerde wc bulamama endişesi taşıyor, toplu taşıma araçlarını kullanmaktan kaçınıyor. İdrar kaçıracağı endişesiyle sıvı tüketimini kısıtladığı için, buna bağlı bazı sıhhat problemlerine da davetiye çıkarıyorlar.

İdrar kaçırmayı azaltabilecek kurallar

– Yeterince su için
– İhtiyacınız kadar tuz tüketin.
– İçtiğiniz kahve ve çay miktarına dikkat edin.
– Sigarayı bırakın.
– Her gün egzersiz yapın.
– Kilonuz fazlaysa ideal kilonuza inmeye çalışın.
– Kabızlığı engellemek için lifli beslenin.
– Soğuk havalara dikkat edin.
– İdrar yakınmalarınızı ciddiye alın, kronikleşmesine izin vermeyin.
– İdrar alışkanlıklarınızın doğruluğunu sorgulayın, gerekirse bir ürologdan yardım alın.

Yayım tarihi
Sağlık olarak sınıflandırılmış

Yorum Gönderin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.