Ön çapraz bağ yırtığı belirtileri

Ön çapraz bağ yırtığı belirtileri nelerdir? Çapraz bağ ya da ön çapraz bağ yaralanmalarının çoğu zaman sporla uğraşan kişilerde görülen bir hastalık bulunduğunu ifade eden Ortopedi ve Travmatoloji Uzm. Op. Dr. Cuma Kayıkçı, “Dize gelen şiddetli çarpma, ani dönüş, sıçramalar ve durma hareketlerine bağlı olarak oluşan stres, ön çapraz bağ sakatlıklarına neden olur. Bunun yanında, kayak sporu esnasında dizin ansızın dönmesi, darbe alınması benzer biçimde çeşitli nedenler de bu yaralanmaların görülme sıklığını arttırabilir. Gençlerde fazlaca görülmektedir. Eğer tedavi edilmezse; bilhassa sportif faaliyetlerde bulunacak kişiler ise kesinlikle ön çapraz bağ ameliyatı olması gerekiyor. Eğer yapmazsa; dizi sabitleyen ön çapraz bağ olmadığından dolayı yeniden yeniden diz dönebilir. Ve dizdeki öteki bağlar, menisküsler yırtılır ve ciddi kıkırdak hasarları meydana geliyor. Aslına bakarsan yüzde elli oranında ileriki yaşlarda dizdeki kireçlenmeler ortaya çıkabiliyor” dedi.

Op. Dr. Kayıkçı, ön çapraz bağ yaralanmalarını şu şekilde söyledi:

“En sık karşılaştığımız yaralanmalardan bir tanesidir. Çapraz bağ yaralanmaları çoğu zaman spor aktivitelerinde yaşanır. Genel anlamıyla ön çapraz bağ kopması sebepleri şu şekildedir; mısra direkt alınan darbe, ansızın durmak, ani yavaşlama ve yön değişiklik yapma, sıçramadan sonrasında dengesiz düşme, uygun olmayan ayakkabı ya da ekipman kullanımı, meydana getirilen spor aktivitesinin zemininin uygun olmamas.ı”

Ön çapraz bağ yırtığı belirtileri

Ön çapraz bağ yaralanmasında şiddetli ağrı ve sesin önem verilen bir emare olduğuna dikkat çeken Kayıkçı, “Hareket ederken dizde kopma hissi oluşur ve dizden kopma sesi gelir. Bölgesel olarak dizde ve tüm bacakta şiddetli ağrı hissedilir. Dizde ödem-şişlik, hareket esnasında ağrı oluşabilir. Dizin hareket kabiliyeti düşer ve hareket ettirme zorluğu yaşanır. Ön çapraz bağ yaralanmalarında adım atma güçlüğü yaşanır, geçici olarak hastada aksama görülebilir. Adım atma esnasında bacakta ansızın oluşan hissizlik bacağın hareketini engeller. Bazı durumlarda ise dizin yerinden çıkmış olduğu ve boşluk hissi oluşabilir” diye konuştu.

Yayım tarihi
Sağlık olarak sınıflandırılmış

Yorum Gönderin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.