Şener Şen’in başrolünde oynadığı Züğürt Ağa filmi nerede çekildi?

blank

Şener Şen’in başrolünde oynadığı Züğürt Ağa filmi nerede çekildi? Züğürt Ağa filmi nerede çekildi? Büyük usta Şener Şen’in başrolünde yer aldığı 1985 yapımı Züğürt Ağa filmi büyük şehre göç ve feodal düzene odaklanan Türk sinemasının en başarılı filmlerinden biridir. Züğürt Ağa Oyuncuları ve senaryosu ile dikkatleri üzerine çeken bu film, birçok sinema ödülü de kazandı. Züğürt Ağa’nın nerede çekildiği ve oyuncuların kimler olduğu sorularının cevapları sizlerle. Züğürt Ağa nerede çekilmiştir?

Züğürt Ağa filmi nerede ne zaman çekildi?

Yavuz Turgul’un yazdığı, yönetmenliğini Nesli Çölgeçen’in üstlendiği Züğürt Ağa, 1985 yılında Şanlıurfa’nın Sultantepe köyünde çekilmiştir.  Daha sonra Züğürt Ağa filmi çekimleri İstanbul ilimizde devam etmiştir. Başrolünde usta oyuncu Şener Şen’in yer aldığı Züğürt Ağa filmi her döneme damga vurmayı başarmıştır.

blank

1980 Türkiye’nin ağırlıklı olarak feodal sistemin yıkıldığı ülkenin doğu kesiminde, ülkenin o dönemde içinde bulunduğu sosyal şartları, yaşam koşullarını ve köyden kente göçün etkilerini tarafsız bir bakışla gözler önüne sermektedir. Şener Şen filmde Haraptar Köyü’nün Ağası rolünü canlandırıyor. Yağmur yağmadı, kuraklık başlamıştı ve köylüler açlıktan ölme noktasına geldi.

blank

Ağa, evlenmek isteyen yaşlı babasına bakarken, kendisi için yürüyüşe çıkan köylünün taleplerini de karşılamaya çalışıyor. Kaçınılmaz kuraklık büyük bir yoksulluğa dönüştüğünde, köylü kaçar ve toprak sahibinin bıraktığı son mahsulü çalar. Ağa, ailesinin yanında kalır. Artık satmak ve para kazanmak için ekinleri veya çalıştıracakları para yok. Ayrıca memleketinden ayrılmaya ve İstanbul’a göç etmeye karar verir. Bundan sonra en iyi bildiği işi yapacak ve hayatını çiğ köfte satarak kazanacaktır. O görkemli günlerin ardından İstanbul sokaklarında seyyar satıcılık yapmak kolay olmayacak, çeşitli maceralar yaşayacaksınız.

blank

Züğürt Ağa Filmi Oyuncuları Kimler

Türk sinemasını duayen oyuncularının yer aldığı Züğürt Ağa filmi oyuncuları sizlerle.

  • Şener Şen
  • Erdal Özyağcılar
  • Füsun Demirel
  • Atilla Yiğit
  • Can Kolukısa
  • Bahri Selin
  • Ayla Arslancan
Yayım tarihi
Televizyon olarak sınıflandırılmış

Yorum Gönderin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir