TRT Uyanış Büyük Selçuklu Oyuncuları ve Karakterleri

TRT Uyanış Büyük Selçuklu Oyuncuları ve Karakterleri, TRT 1 kanalının yeni dizilerinden olan Uyanış: Büyük Selçuklu dizisi, yayınlanmaya başladığı (28 Eylül) ilk günden bugüne izleyenlerini oldukça mest etmiş görünüyor. Yapımcılığını Emre Konuk üstlenirken, yönetmen koltuğunda ise Sedat İnci’nin oturduğu dizide aksiyon sahneleri ve prodüksiyonun yanı sıra başarılı ve sevilen oyuncu kadrosu ile dizi tam anlamıyla seyircisini mest ediyor. Buğra Gülsoy, Ekin Koç gibi genç başarılı oyuncuların yanı sıra dizide, Mehmet Özgür, Gürkan Uygun, Bülent Alkış gibi usta oyuncular da dizide yer alıyor. Gelin hep beraber Uyanış: Büyük Selçuklu dizisinin oyuncuları ve karakterleri kimdir? Bu sorunun cevabını öğrenelim.

Uyanış: Büyük Selçuklu Oyuncuları ve Karakterleri Kimdir?

Buğra Gülsoy (Sultan Melikşah);

22 Şubat 1982 yılında Ankara’da doğdu. İlk sahne eğitimini 13 yaşında alan Buğra Gülsoy, Üniversitesini Doğu Akdeniz Üniversitesi’nde Mimarlık bölümünde tamamladı. Üniversite sonrası Kıbrıs Devlet Tiyatrosunda oyunculuğa başlayan Buğra Gülsoy, Birleşmiş Milletler Kalkınma Projesi kapsamında düzenlenen bir yarışmada filmcilik üzerine eğitim almıştır.

Dizideki Rolü; Devleti için evladından geçen Sultan Melikşah, Bâtınilerin devletini ve kendini ortadan kaldırmak için amansız mücadele veren, Bizans’ın korkulu belası gerçek bir hükümdar.

Ekin Koç (Ahmet Sencer);

Ekin Koç, 1992 yılında Antalya’da doğdu. Üniversitesini Bilgi Üniversitesi İşletme Bölümünde tamamladı. Daha sonra Akademi 35 Buçuk Sanat Evi’nde oyunculuk eğitimi alan Ekin Koç ilk olarak “Sana Bir Sır Vereceğim” adlı dizide televizyon ekranlarında bulundu.

Dizideki Rolü; Nizamülmülk, Gazali ve Hemedan’i tarafından yetiştirilmiş olan Sencer, tarihin akışını değiştiren, cesur bir Selçuklu kahramanıdır.

Hatice Şendil (Terken Hatun);

Hatice Şendil, 2 Ağustos 1983 yılında İstanbul’da Doğdu. İşletme bölümünden mezun olan Hatice Şendil, 2001 yılında katılmış olduğu Miss Turkey yarışmasında 3. oldu ve daha sonra katılmış olduğu Miss Europe yarışmasında ise 4. Oldu.

Dizideki Rolü; Saray günlerinin tehlikeli Hanım’ı olarak bilinen Terken Hatun, Melikşah’a olan aşkı ve hırslarının önüne geçemeyen bir Hanım’dır.

Mehmet Özgür (Nizamülmük);

Mehmet Özgür, 30 Ağustos 1970 yılında Antalya’da doğdu. Üniversitesini İstanbul Üniversitesi’nde Tiyatro bölümünde tamamlayan usta oyuncu Mehmet Özgür Antalya’da bir dil kursunda katıldığı tiyatro etkinliği ile 1988 yılında tiyatro hayatına başladıktan sonra 1993 yılında Antalya Devlet Tiyatrosu’nda görev aldı.

Dizideki Rolü; Selçuklu devletinin, devlet ile ilgili olan işlerini yürüten, Sultan Alparslan’ın veziri, Sultan Melikşah’ın Hace’si ve Sencer’i yetiştiren büyük bir devlet adamı.

Sevda Erginci (Turna Hatun);

Sevda Erginci, 3 Ekim 1993 yılında İstanbul’da doğdu. 15 yaşında oyunculuk ile ilgilenmeye başlayan Sevda Erginci, birçok farklı çocuk tiyatrosunda oyunculuk eğitimi aldı.

Dizide Rolü; Güzelliği ile dillere destan Türkmen kızı, aynı zamanda da şifacıdır. Sencer’in ise hayatının aşkıdır.

Leyla Lydia Tuğutlu (Elçin Hatun);

Leyla Lydia Tuğutlu, 29 Ekim 1989 yılında Berlin’de doğdu. İlkokula Türkiye’de başladı ve piyano dersleri aldı. 5 yıl boyunca müzik dersleri aldı, keman öğrendi. Üniversiteye başladığında konservatuvarı bırakarak ilgi alanı olan manken ve fotomodelliğe başladı.

Dizideki Rolü; Kutalmışoğlu Süleyman Şah’ın kızıdır. Selçuklu sarayını karıştıracak zekaya ve güzelliğe sahiptir.

Gürkan Uygan (Hasan Sabbah);

Gürkan Uygun, 27 Mayıs 1974 yılında İzmit’de doğdu. Lise yıllarında tiyatroya başlamış olan usta oyuncu Üniversitesini Devlet Konservatuarı Tiyatro bölümünde tamamladı. . Aile Kökeni Gürcistan’a dayanan Gürkan Uygun aslen Ordu’ludur.

Dizideki Rolü; Dünyanın belki de bugüne kadar gördüğü en zeki ve en kurnaz terörü. Oldukça başarılı bir ikna gücü ve kurmuş olduğu muazzam bir istihbarat ağı vardır.

Bülent Alkış(Ömer Hayyam);

1974 yılında İzmir’de doğdu. Lisans eğitimini Dokuz Eylül Üniversitesi Konservatuarı Oyunculuk Bölümünde tamamlayan Bülent Alkış, tiyatro kariyeri başlangıcını “Alamanya’dan Bir Yar Gelir Bizlere” oyununda postacı rolü ile attı. Bülent Alkış profesyonel olarak oyunculuğu ilk adımını Levent Kırca ve Oya Başar Tiyatrosu’nun “Hangi Yüzle” adlı tiyatro oyunuyla sahnede yerini aldı. Ardından, Dokuz Eylül Üniversitesi Konservatuarı Oyunculuk Bölümü’nden mezun olan Alkış, daha sonra İstanbul’a yerleşti.

Dizideki Rolü; İranlı şair, filozof, yazar, matematikçi ve aynı zamanda astronomdur. Günümüzde kullanılan takvimlerden olan miladi ve hicri takvimin yanı sıra Celali takvimi bulan kişi Ömer Hayyam’dır. Dünya bilimine olumlu katkıları olmuş olan Ömer Hayyam oldukça ünlü bir şairdir. Tarihte ki ilk savaş karşıtı açıklamayı yapan kişi de Ömer Hayyam’dır.

Yayım tarihi
Gündem olarak sınıflandırılmış

Yorum Gönderin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir