Teknoloji

2024’e Yönelik Apple Stratejisi: iPhone Azalan Önem, Yenilikçi Giyilebilir Teknoloji

2024’e girerken Apple, odak noktasını geleneksel iPhone modellerinden uzaklaştırarak giyilebilir teknolojilere kaydırmaya hazırlanıyor. Mark Gurman’ın “Power On” haber bültenine göre, iPhone serisi güncellemeler almaya devam edecek, ancak radikal tasarım değişiklikleri beklenmiyor. iPhone 15’in mevcut tasarımını koruyacak, Pro modellerin ekranları genişletilecek ve standart modeller, Action butonu gibi özellikleri benimseyecek.

Apple Watch ise önemli bir tasarım revizyonu geçirerek, ilk çıktığı zamandan bu yana koruduğu tasarım dilinden ayrılacak. Apple, sağlık takip yeteneklerini güçlendirmek amacıyla kan basıncı ölçümü ve uyku apnesi izleme gibi önemli özellikleri tanıtarak akıllı saatin kullanıcı deneyimini artırmayı hedefliyor.

Apple ayrıca, Apple Watch Ultra’nın ekranını daha ince ve enerji verimliliği daha yüksek bir MicroLED panele yükseltmeyi planlıyor. Ekran boyutunu 2.12 inçe çıkarmayı amaçlayan bu güncelleme, üretim zorlukları nedeniyle 2026’ya kadar ertelenebilir.

AirPods 4, yenilenmiş bir tasarım, USB-C bağlantı noktası ve aktif gürültü engelleme özellikleri ile piyasaya sürülecek. Apple, bu güncelleme ile hem bütçe dostu hem de premium versiyonları sunarak geniş bir müşteri kitlesine hitap etmeyi amaçlıyor. Ancak, bazı özelliklerin, örneğin gürültü engelleme, yalnızca üst düzey modelde bulunabileceği söyleniyor. AirPods Max modeli de USB-C şarjı ve yeni renk seçenekleri gibi güncellemeler alabilir.

Ancak 2024 yılında Apple’ın en dikkat çekici ürünü muhtemelen Vision Pro olacak. Sanal gerçeklik (VR) başlıkları aracılığıyla çevre ile etkileşim kurma yeteneği sunan Vision Pro, VR teknolojisinin eksik kaldığı noktalara odaklanarak profesyonel kullanım için çekici bir seçenek olabilir. Vision Pro, 3.499 dolar fiyat etiketine sahip, her göz için 4K’dan daha yüksek çözünürlüğe sahip bir mikro-OLED ekrana sahip. Modüler tasarımı, farklı yüz ve baş şekillerine uyum sağlayan rahat kumaş kaplı başlık ve çerçevesi ile dikkat çekiyor. Ayrıca, harici bir pil ile iki saat ek pil ömrü sunuyor. Vision Pro, M2 çip ve yeni R1 işlemci tarafından desteklenen visionOS üzerinde çalışıyor. Ayrıca, Apple’ın Vision Pro için daha bütçe dostu bir alternatif üzerinde çalıştığına dair spekülasyonlar bulunuyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu