Teknoloji

Apple, Apple Watch’un satış yasağı için yaratıcı çözümler arıyor

Apple’ın Masimo’nun kan oksijen sensörü patentlerini ihlal ettiğine dair Uluslararası Ticaret Komisyonu (ITC) tarafından alınan karar doğrultusunda, bazı Apple Watch ithalatları yasaklandı. Bloomberg’e göre, Apple mühendisleri, Apple Watch’un satışını durdurmak zorunda kalmamak için kan oksijen sensörü için kullanılan algoritmaları değiştirmek için çalışıyorlar.

Apple, Bugün yaptığı açıklamada, 21 Aralık’tan itibaren ABD’de Apple Watch Series 9 ve Apple Watch Ultra 2’nin satışını durduracağını belirtti. Bloomberg ile konuşan kaynaklara göre, mühendisler oksijen doygunluğunun hesaplanma ve kullanıcılara sunulma şeklini değiştirmek üzerinde çalışıyorlar. Bu ayarlamaların, Masimo patentlerini ihlal ettiği iddia edilen teknolojiyi ortadan kaldırması muhtemel.

Bu eylem, Apple’ın “Apple Watch satışlarının mümkün olduğunca hızlı bir şekilde tekrar rayına oturmasını sağlamak için çeşitli hukuki ve teknik seçenekleri araştırdığı” açıklamasıyla uyumlu. Masimo’nun patentleri altında olan donanım, Apple Watch’un kan oksijen sensörünü destekliyor ve Masimo, bir yazılım güncellemesinin patent ihlallerini çözmek için yeterli olmayacağını düşünüyor. Bloomberg’e göre Masimo, “donanımın değişmesi gerektiğini” belirtiyor.

Ancak şirket, yazılım tabanlı bir çözümün yeterli olacağına inanıyor gibi görünüyor, çünkü bir temsilci Bloomberg’e, bir çözüm üzerinde çalıştıklarını ve bunu sunacaklarını bildirdi. Apple’ın değişiklikleri test etmesi gerektiği göz önüne alındığında, bir yazılım güncellemesinin satışların sona ermesinden önce yayınlanması şüpheli görünüyor. Donanım güncellemeleri en az birkaç ay sürecek.

Şimdi şirket, Beyaz Saray’ın 25 Aralık’a kadar karar vermesi gereken ITC’nin kararına uyum sağlamak için girişimde bulundu. Watch Series 9 ve Watch Ultra 2, 21 Aralık’ta Pasifik Saati ile 14:00’ten itibaren ABD’deki mağazalarda satışa sunulmayacak. Ayrıca, çevrimiçi satışlar da 24 Aralık’tan sonra duracak.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu