Teknoloji

Apple yasaklardan kurtulmak için yeni bir Watch güncellemesi üzerinde çalışıyor

Apple, Watch’un oksijen doygunluğu ölçme sistemini değiştirmenin, Watch’un yoğun tatil
alışveriş sezonunda raflarda kalmaya yardımcı olabileceğine inandığını belirtiyor.

İlk olarak 2020 yılında Apple Watch 6 ile birlikte tanıtılan kandaki oksijen sensörü, Apple ile 2021 yılında Apple’a dava açan Kaliforniya merkezli bir başka şirket olan Masimo arasındaki patent anlaşmazlığının merkezinde yer alıyor. Masimo, Apple’ın sensörünün ilgili iki patenti ihlal ettiğini iddia etti. Ekim ayında Uluslararası Ticaret Komisyonu (ITC), Apple’ın Masimo’nun patentlerini ihlal ettiğini belirten bir kararı onadı.

Apple, yasaklardan kurtulmak için yeni Watch güncellemesi
üzerinde çalışıyor

Dava daha sonra gelecek hafta sona erecek olan 60 günlük Başkanlık İnceleme dönemi için Beyaz
Saray’a
gitti. Başkan Biden, ITC’nin kararını veto etmemesi halinde Apple’ın, kanda oksijen algılama özelliğine sahip Apple Watch 9 ve Apple Watch Ultra 2’yi satmasının yasaklanacağını belirtti. Apple, yasağa karşı koyma planları yapıyor ve veto gerçekleşmezse her iki Apple Watch modelinin de 21 Aralık’ta web sitesinde ve 24 Aralık’ta perakende mağazalarda satışını durduracak.

Apple’ın saatlerini satmaya devam etmesinin bir yolu da Masimo ile anlaşmak, ancak şirketin Watch’ta yazılım değişiklikleri yapmak için son dakika eforları, bunu yapmayı planlamadığını gösteriyor. Şirket, Bloomberg’e yazılım geçici çözümünü onay için ITC’ye sunmayı planladığını söyledi. Masimo’nun CEO’su Joe Kiani, Bloomberg’e
Apple
ile anlaşmaya açık olduğunu ancak şirketin onu henüz aramadığını belirtti.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu