Teknoloji

ABD’de Satıştan Kaldırılan Apple Watch Series 9 ve Ultra 2: İşte Nedeni!

Apple’ın en yeni akıllı saat modelleri olan Apple Watch Series 9 ve Apple Watch Ultra 2, Amerika Birleşik Devletleri’nde beklenmedik bir gelişme sonucu satıştan çekildi. Bu durum, medikal teknoloji şirketi Masimo ile devam eden bir patent anlaşmazlığı sebebiyle Uluslararası Ticaret Komisyonu’nun (ITC) verdiği kararın bir sonucudur. ITC, Ekim ayında Apple’ın kan oksijen sensörü teknolojisinin Masimo’nun patentlerini ihlal ettiğine dair bir karar vermişti.

Apple, ITC’nin kararına karşı proaktif bir tutum sergileyerek satışları durdurma kararı aldı. Bu yasak, 21 Aralık Perşembe günü saat 15.00’ten itibaren geçerli olacak ve mağaza stoklarının 24 Aralık’tan itibaren tükenmeye başlaması bekleniyor.

Masimo, bu durumu Apple’ın dahi hukukun üstünde olamayacağının bir göstergesi olarak değerlendiriyor. Şirket, hukuki mücadelesine devam ederek, buna bir örnek olarak bölgesel bir mahkemede mistrial ile sonuçlanan bir davayı da içeriyor.

Bu satış yasağı sadece kan oksijen izleme özelliğine sahip Apple Watch Series 9 ve Ultra 2’yi etkilemektedir. Daha düşük seviyedeki Apple Watch SE gibi diğer modeller etkilenmemiş ve satışlarına devam etmektedir. Ancak, bu durum Apple’ın genel satışlarını etkilese de, ürünlerin diğer satıcılar aracılığıyla temin edilebileceği belirtilmiştir.

Başkan Biden’ın müdahalesini bekleyebileceği 60 günlük Başkanlık İnceleme Süreci’ne şimdi odaklanılıyor. Apple, ITC’nin kararına itiraz ettiğini açıkladı ve Apple Watch Series 9 ve Ultra 2’nin müşterilere sunulabilmesi için hukuki ve teknik seçenekleri değerlendirmekte. Apple, 26 Aralık’ta ITC’nin kararına itiraz etmek için ABD Federal Temyiz Mahkemesi’ne başvurmayı planlıyor. Ancak bu itiraz, yasağın hemen etkisini geciktirmeyecek. Apple, gelecekteki adımları konusunda şu anda belirsizlik içinde. Mümkün adımlar arasında Masimo ile anlaşmalar, lisans sözleşmeleri veya tasarım değişiklikleri yer alıyor. Şirket, müşterilere satışların en kısa sürede yeniden başlaması için aktif olarak çalıştığını belirtiyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu