Televizyon

Arak kelimesinin anlamını merak ettiniz mi? Dizisi çıkana kadar…

Son zamanların dikkat çeken dizilerinden biri olan ‘Arak’, Show TV’de izleyicileriyle buluştu. Most Production’ın yapımcılığını üstlendiği ve Murat Can Oğuz’un yönetmenliğini yaptığı Arak dizisi, ilk bölümüyle büyük bir heyecan yarattı. Dizide; Ilker Kaleli, Öykü Karayel, Tülin Özen, Mehmet Özgür, Yıldıray Şahinler, Kerem Arslanoğlu, Bennu Yıldırımlar gibi güçlü bir kadro bulunuyor.

Dizinin ana teması, babasını kaybetmenin acısıyla büyümüş ve onun intikamını almaya çalışan Kara karakteri ile, tamamen farklı bir yaşam süren Zeynep arasındaki çekişme ve mücadeleye odaklanıyor. Ancak dizinin adı olan ‘Arak’, izleyiciler tarafından merak konusu oldu ve “Arak kelimesi ne anlama geliyor?, arak ne demek” gibi sorular sıkça dile getirilmeye başlandı.

Arak kelimesinin anlamı nedir? Bu sorunun yanıtı oldukça çeşitli bir derinliğe sahip. Arapça ‘araq’ kelimesinden türeyen Arak, Levanter yöresine özgü olan ve üzüm, hurma ya da şeker kamışından damıtılarak üretilen anason aromalı bir içkiyi ifade ediyor. Türkiye’de benzer bir içecek olan rakı, Yunanistan’da uzo, İtalya’da sambuca gibi… Buna ek olarak, argo kavramlarda “çalıntı mal” anlamına da gelmektedir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu