Teknoloji

Avrupa Birliği Platform Kapsamına Pornhub’ı da Dahil Ediyor

Avrupa Birliği, Pornhub, XVideos ve Stripchat gibi üç büyük internet sitesi üzerindeki pornografik içeriklerin daha fazla sorumluluk taşımasını hedefleyerek bu siteleri “çok büyük çevrim içi platformlar” kategorisine almıştır. Bu kararın nedeni, söz konusu sitelerin aylık 45 milyonun üzerinde ziyaretçi çekiyor olmaları ve geniş kitlelere ulaşıyor olmalarıdır.

Artık Avrupa Birliği tarafından “çok büyük çevrim içi platformlar” kategorisine alınan Pornhub, XVideos ve Stripchat gibi siteler, ciddi sorumluluklar üstlenecekler. Kimlik doğrulama ve yasa dışı içerikle mücadele konularında daha etkin bir rol oynamaları beklenmektedir. Bu adım, çevrim içi platformların geniş kitlelere ulaşmasının getirdiği sorumlulukları artırmayı amaçlamaktadır.

Ergenler üzgün: Avrupa Birliği, Pornhub’ı platform kapsamına aldı!

Bu siteler artık yaş doğrulama sistemleri geliştirmek zorunda kalacaklar. Kullanıcıların yaşlarını belirlemek ve yasal sınırlar içinde kalmak adına daha etkin önlemler alacaklar. Ayrıca şeffaflık raporları oluşturarak kullanıcılarına içeriklerinin nasıl filtrelenip denetlendiği konusunda daha fazla bilgi sunacaklar.

Avrupa Birliği’nin aldığı bu karar, çocukların ve gençlerin bu tür içeriklere erişimini kısıtlamayı ve yasa dışı faaliyetlerle mücadele etmeyi amaçlamaktadır. Aynı zamanda, bu büyük çevrim içi platformlar üzerinde daha etkin denetim ve kontrol sağlayarak internet üzerindeki içeriklerin güvenliğini artırmayı hedeflemektedir.

Söz konusu sitelerin üzerlerine düşen sorumlulukları yerine getirmeleri, hem kullanıcıların güvenliğini sağlamak adına hem de çevrim içi içeriklerin denetim altında tutulmasını sağlamak amacıyla önemli bir adım olarak değerlendirilmektedir. Avrupa Birliği’nin bu konudaki yeni düzenlemeleri, çevrim içi platformların daha şeffaf, güvenilir ve sorumlu bir şekilde faaliyet göstermelerine olanak tanıyarak dijital ortamın güvenliğini artırmayı amaçlamaktadır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu