Teknoloji

Blue Origin, eski gücüne dönerek bir yılı aşkın bir süre sonra başarılı bir roket fırlatması gerçekleştiriyor.

Bu görev, mürettebat olmamasına rağmen, 33 bilim yükünü alçak yörüngeye taşıdı, çoğunluğu NASA’dan olan. Fırlatma, araştırmacıların bu yükler üzerinde uzaktan çalışmalar yürüttüğü birkaç dakikalık sıfır yer çekimine izin verdi. Örneğin, Honeybee Robotics’in bir yükü, farklı yerçekimi koşulları altında gezegen topraklarının gücünü inceledi. Görevde ayrıca Gelecek Kulübü girişiminden gelen 38.000 öğrenci kartpostalı da yer aldı.

İkinci fırlatma, pazartesi günü halledilen bir yer sistemi sorunu nedeniyle iptal edilmişti. Geri sayıma eklenen birkaç dakikalık kısa bir gecikme olmasına rağmen, bugünkü uçuşla ilgili herhangi bir sorun bildirilmedi.

Bu görev, geçen yılki bir uçuşun erken sona ermesi nedeniyle New Shepard güçlendiricisinin hidrojen bazlı roket motorunun yeniden yapılmasıydı. Federal Havacılık İdaresi (FAA) tarafından yürütülen bir soruşturma sona erince, Blue Origin’in daha fazla lansman için serbest bırakılmasını sağladı. Bu, hidrofor motorunun ve nozulunun yeniden tasarlanmasının yanı sıra bazı prosedür değişikliklerini de içeriyordu. Şirket, gelecekteki mürettebatlı uçuşlara ilişkin herhangi bir resmi plan açıklamadı ancak yakın zamanda fırlatma kulesine bir asansör kurdu. Lansman yorumcusu Erika Wagner, bugünkü canlı yayın sırasında bunun gelecekteki lansmanları “daha fazla insan için daha erişilebilir hale getirmek” olduğunu söyledi.

Bu amaçla, Blue Origin, mürettebatlı uçuşlara müşteri çekmek amacıyla promosyonlarını artırmaya başladı. Gelecekteki bir lansmana yük eklemek için siz de başvurabilirsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu