Televizyon

Deniz Akkaya : “Benim yatacağım adama ailem karar veremez”

Deniz Akkaya : “Benim yatacağım adama ailem karar veremez” Uçankuş TV kanalında toplumu ikiye bölen mevzu görücü usulü evlilik tartışması gündeme geldi. Yeni Şafak yazarı Sevda Türküsev, Görücü usulü evlilikler devamlı daha sıhhatli dedikten sonrasında Deniz Akkaya bu duruma oldukca sert bir tepki verdi ve ortamın tansiyonu aniden yükseltti. Deniz Akkaya’nın “benim yatacağım adamı ailem karar veremez” açıklaması, Canlı Masa programında kriz yaratırken Sevda Türküsev, Deniz Akkaya’ya savunmasını nasıl davrandı? Görücü usulü evlilik nedir? ne değildir?

“Görücü Usulü Evlilikler Çok Daha İyi”

 

Sevda Türküsev’in bu açıklamasından sonrasında Deniz Akkaya “insanoğlu doğal ki birbirlerini tanıyacaklar. Ne münasebet benim annem, benim babam; benim tenim o adama uyacak mı? Benim psikolojim o adama uygun mu? Ben sabah erken kalkarım o adam kalkar mı? Ben bu tarz şeyleri acaba istiyor muyum?” cümlelerinin devamında da “benim anam babam neye bakar? onun kaç tane ineği var? kaç tane davarı var? ve bunlara oldukca gülüyorum. dedi. 

“Kendi Hayatınız Üstünden, Toplumun Kıymet Yargıları İle Oynamayın”

Sevda Türküsev bu sözleri üstüne daha da alevlenen münakaşa, Deniz Akkaya “Bu ülkenin geleneği değil görücü usulü” yanıtını verdi.

“Bu Toplumun Marsa, Uzaya Roket Göndermesi Gerekiyor, Bu tarz şeyleri Hitabı Gerekmiyor”

Deniz Akkaya’nın bu sözleri üstüne Sevda Türküsev “İHA’ları da SİHA’ları da yaptık.” sözlerine ile konuşmasına devam eden Sevda Türküsev “sizin ailenizde olmayabilir fakat bu bizim toplumumuzun kıymet yargısı” sözleri üstüne Deniz Akkaya “görücü usulünde kadının rızası yoktur, hanıma sormuyorlar bile” Sevda Türküsev ise bu savunmayı reddetti.

Görücü Usulü Evlilik Ne Değildir?

blank

Görücü usulü evlilik, eğer ki adam bayanı, hanım erkeği asla tanımadan, direk düğün gecesinde görürse bunun islami bir tarafı olmadığı benzer biçimde, insani bir tarafıda yoktur. Bu tür aile kararları ile meydana getirilen evlilikler bir süre sonrasında adama ve hanıma zulüm olmaya başlayacaktır. Maalesef Ki günümüzde hala daha, kız babaları nikah yaptırırken kızlarından vekalet almadan kızlarının adına kendi kendilerine vekil olup, dini nikah  yaptırdıklarını sanarak kızlarını nikahsız bir evliliğin kucağına atarlar.

Görücü Usulü Evlilik Nedir?

blank

Aile nezaretinde tanışacak gençlerin bir araya gelmiş olarak, birbirlerini tanımaları sağlanır. Zorlama olmadan iki tarafta kendi iradeleri ile birbirlerini isterler ise, görücü usulu evlilik gerçekleşir. HZ. Muhammed (SAV)’den bir örnek verecek olursak; Muhacirlerden bir gencin Peygamber Efendimize gelip evlenmek istediğini söylemesi de, Tanrı’ın Elçisi o gence evleneceği kızı görmesini söylemesi, görücü usulünde meydana getirilen evliliklerin ne kadar yanlış bulunduğunu göstermektedir. 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu