Teknoloji

Geely’nin Dragon Eagle-1 çipi elektrikli araçlarda devrim yaratıyor

Geely destekli çip girişimi SiEngine, Dragon Eagle-1 adlı çipinin şu anda 200.000’den fazla araçta kullanıldığını duyurdu. Bu çip, SiEngine tarafından üretilen ve tamamen Çin’de üretilen otomotiv sınıfı bir çiptir. 7nm kokpit çipi, Aralık 2021’de piyasaya sürüldü.

Dragon Eagle-1, tamamen Çin’de üretildiği iddia edilen bir çiptir. Bu çip, Geely’nin ürettiği Lynk & Co 08 SUV, 06 EM-P SUV ve Livan 7 SUV gibi çeşitli elektrikli araçlarda bulunabilir. Ayrıca FAW gibi diğer elektrikli araç üreticilerinden 20’den fazla farklı model için siparişler aldı. Dragon Eagle-1, bir sistemin gerektirdiği tüm bileşenleri tek bir çipe sığdıran entegre bir devredir. Bu çipin 8.8 milyar transistörü ve 87 katmanlı devresi bulunmaktadır. Dragon Eagle-1’in CPU’su 8 çekirdekli, GPU’su ise 14 çekirdekli. Ayrıca programlanabilir NPU, ISP, VPU ve DSP kümelerine sahip ve 7nm fabrikasyon sürecinden üretiliyor.

SiEngine, ECARX ve ARM China arasında kurulan bir ortak girişimdir. Şirket, gelişmiş otomotiv elektronik çiplerinin tasarımı, geliştirilmesi ve satışına odaklanmıştır. ECARX, Geely’nin kurucusu Eric Li (Li Shufu) tarafından kurulan bir otomotiv teknolojisi sağlayıcısıdır, ARM ise Softbank’a ait olan ve İngiltere merkezli bir çip tasarım şirketidir. SiEngine, FAW da dahil olmak üzere üç kaynaktan önemli sermaye yatırımları aldı ve çeşitlendirilmiş endüstriyel zincirler geliştirdi. SiEngine, Geely’ye ait bir şirket olup başkanı Shen Ziyu aynı zamanda ECARX’in ve Geely’nin bir yan kuruluşu olan Xingji Meizu’nun başkanı ve CEO’sudur. SiEngine, yeni çipin gelişimini sürdürecek, yeteneklerini genişletecek ve daha fazla elektrikli araç markasında kullanılmasını sağlayacaktır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu