Teknoloji

Halka açılan Bird, iflas başvurusunda bulundu

Wall Street Journal’a göre, mevcut kredi verenler, Apollo Global Management (Yahoo’nun sahibi) ve ikinci haciz kredi verenlerden sağlanan 25 milyon dolarlık kredi yoluyla varlıkları satın almayı ve şirketi ayakta tutmayı kabul etti.

Şirket, normal şekilde faaliyet göstermeye devam edeceğini ve “yeniden yapılandırma süreci sırasında ve sonrasında şehir ortaklarına, satıcılara, tedarikçilere ve çalışanlara karşı mali yükümlülüklerini yerine getirmek için yeterli likiditeye sahip olduğunu ve her zamanki gibi faaliyet göstereceğini” belirtti. Uygulama Bird Canada veya Bird Europe gibi ayrı kuruluşları etkilemeyecek.

Bird, varlıklarını bir tür açık artırma anlaşması yoluyla mümkün olan en yüksek fiyata satmayı hedefliyor. Mevcut kredi verenler, işlemleri diğer teklif sahiplerine açmadan önce önümüzdeki birkaç ay içinde temel bir teklif belirleyecek.

2021’de halka açılan Bird iflas başvurusunda bulundu

Bird, 2021 yılında bir “SPAC” (özel amaçlı satın alma şirketi) aracılığıyla 2,3 milyar dolarlık zımni değerleme ile halka açıldı ancak hisseleri bir yıldan kısa bir süre içinde eridi. Crunchbase raporuna göre, kurucu Travis VanderZanden 2022’nin sonlarında şirketten ayrıldı ve bu noktada şirketteki hissesi Miami’deki evinden daha az değerliydi. Bu yıl çok düşük bir değerleme nedeniyle Bird, New York Menkul Kıymetler Borsası’ndan çıkmak zorunda kaldı.

E-scooter’ların sürdürülebilir bir kentsel mobilite çözümü olarak algılanması nedeniyle Bird, 2017-18 yıllarında birçok şehirde önemli bir ilgi gördü. Kârlılık eksikliğine rağmen büyümeye devam etti, ancak COVID-19 salgını şirketi dünya çapında birçok yerde faaliyetlerini durdurmaya zorladı. O zamandan bu yana, şehirler e-scooter kiralamalarına karşı daha düşmanca bir tutum sergilemeye başladı; bazıları artık bunları potansiyel bir güvenlik tehlikesi olarak görüyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu