Gündem

İlk Türk Astronot Alper Gezeravcı kimdir, nereli ve kaç yaşında?

Türkiye’nin tarihinde yeni bir dönem başlıyor. Alper Gezeravcı, Türkiye’nin ilk astronotu olarak seçilen ve ülkemizi temsil edecek olan kişi olarak büyük ilgi görüyor. Alper Gezeravcı hakkında yapılan araştırmaların artmasıyla birlikte, Türk vatandaşlarının merakı da giderek artıyor.

Alper Gezeravcı, uzayın derinliklerine yolculuk yapmayı planlayan Türkiye’nin sınırları dışındaki ilk kişi olacak. Gezeravcı’nın 17 Ocak’ı 18 Ocak’a bağlayan gece 01:11’de Uluslararası Uzay İstasyonu’na (ISS) doğru yolculuğuna başlayacağı belirtiliyor. Bu 14 günlük uzay seyahati, SpaceX Axiom Space-3 misyonunun bir parçası olarak gerçekleştirilecek.

Gezeravcı ve diğer üç uluslararası astronot, Kennedy Uzay Merkezi’nden Crew Dragon aracıyla uzaya götürülecek.

Peki, bu tarihi başarıyı gerçekleştirecek olan Alper Gezeravcı kimdir? İşte detaylar… Alper Gezeravcı, 2 Aralık 1979 tarihinde Mersin’de doğdu. Türk Hava Harp Okulu’nda elektronik mühendisliği eğitimi aldı ve Dayton, Ohio’daki Hava Kuvvetleri Teknoloji Enstitüsü’nde bilgisini geliştirdi.

Gezeravcı’nın kariyeri sadece eğitimle sınırlı kalmadı. Aynı zamanda Türk Hava Kuvvetleri’nde 21 yıllık deneyimi olan bir F-16 pilotudur. Bu deneyim ve eğitimle birlikte Alper Gezeravcı, Türkiye’nin uzay yolculuğunda önemli bir rol üstlenecek ve ülkemizi temsil edecektir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu