Teknoloji

ABD’de Apple Watch’a ithalat yasağı getirildi

Apple Watch Series 9 ve Apple Watch Ultra 2 modellerine yönelik Apple’ın Masimo isimli şirketle yaşadığı patent ihlali anlaşmazlığı sonucunda, Amerika Birleşik Devletleri Uluslararası Ticaret Komisyonu (ITC) bazı Apple Watch modellerine yönelik bir yasak uygulamaya başladı. Bu kararın özellikle Apple Watch Series 9 ve Apple Watch Ultra 2 modellerini etkilediği belirtiliyor. Söz konusu modellerin, nabız oksimetri teknolojisi ile ilgili patent ihlali yaptığı ifade ediliyor.

ITC’nin kararı, ABD Ticaret Temsilcisi Katherine Tai tarafından 26 Aralık 2023 tarihinde onaylandı ve 60 günlük bir inceleme sürecinden sonra kesinleşti. Tai’nin bu kararı desteklemesiyle birlikte, bahsi geçen Apple Watch modellerinin Amerika Birleşik Devletleri’nde ithalatı ve satışı kısıtlandı. Ekim 2023’te yapılan bir değerlendirmede ITC, Apple’ın Masimo ve Cercacor Laboratuvarları’na ait iki patenti ihlal ettiği sonucuna varmıştı.

Apple, bu yasağa karşı çıkarak, Federal Temyiz Mahkemesi’ne acil bir başvuruda bulundu. Şirket, ITC’nin kararının yanlış olduğunu iddia ediyor ve saatlerin yeniden tasarlanmış versiyonlarının Masimo’nun patentlerini ihlal edip etmediğine karar verilene kadar yasağın ertelenmesini talep ediyor. Bu kararın 12 Ocak tarihine kadar verilmesi bekleniyor.

Apple, ITC’nin kararına şiddetle karşı çıkarken, etkilenen modelleri resmi ABD web sitesinden kaldırdı. Ancak bu modeller, üçüncü parti perakendeciler aracılığıyla hala satışta bulunuyor. Bu yasaktan etkilenmeyen giriş seviyesi Apple Watch SE modeli satışta olmaya devam ediyor.

Bu durum, 2013’ten bu yana bir ABD başkanlık yönetiminin Apple ile ilgili bir ITC kararını veto etmediği ilk olay olarak dikkat çekiyor. Bu yasağın, Apple’ın giyilebilir teknolojiler, ev ve aksesuarlar sektörü üzerindeki etkisi, bu sektörün 2023’ün üçüncü çeyreğinde 8.28 milyar dolar gelir elde etmesi göz önüne alındığında, henüz belirsizliğini koruyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu