Teknoloji

İsrail, İsrail-Filistin İhtilafına Yönelik Daha Güçlü Tedbirler Uygulayacak

Kurul, şirketin, her iki tarafın da anlaşmazlığa yönelik ilk kararını bozduğunu belirtti. Meta’nın Facebook ve Instagram’daki gönderileri geri yükleme hamlesini destekleyerek, şirketten başka bir işlem beklenmiyor. Ancak Kurulun incelemesi, Meta’nın otomatik araçlara güvenmesinin insanların önemli bilgileri paylaşmasını nasıl engelleyebileceğine dikkat çekti. Kurulun “Orta Doğu’daki çatışmanın her iki tarafındaki insanların çektiği acılar hakkında dünyayı bilgilendiren değerli yayınların kaldırılması olasılığını artırdığını” belirtti.

Gözetim Kurulu, ilk incelemesi için, etkilenen bölgedeki kullanıcıların 7 Ekim saldırılarından bu yana gönderdiği iki özel itirazı araştırdı. Bunlardan biri, İsrail’e yönelik ilk terör saldırıları sırasında rehin alındığında kendisini kaçıranlara kendisini öldürmemeleri için yalvaran bir kadının Facebook’ta yayınlanan bir videosuydu. Diğer video ise İsrail’in kara saldırısı sırasında Gazze’deki El Şifa Hastanesi’ne düzenlenen saldırının ardından yaşananları; çocuklar da dahil olmak üzere ölü ve yaralı Filistinlileri gösteriyordu.

Kurulun incelemesi, Meta’nın 7 Ekim saldırılarının ardından içeriği denetleme konusunda daha agresif olacak şekilde otomatik araçlarını ayarlamasının ardından iki videonun yanlışlıkla kaldırıldığını ortaya çıkardı. Her iki video da daha sonra, bu tür içeriklere haber verme ve farkındalık yaratma amacıyla izin verildiğini belirten uyarı ekranlarıyla birlikte geri yüklendi. Ancak Kurul, Meta’nın eski durumuna getirdiği içeriğin uyarı ekranlarıyla düzeyini düşürdüğünü tespit etti. Bazı kullanıcılar, ekim ayında Gazze’deki koşullarla ilgili içerik yayınladıktan sonra gölge yasağına maruz kaldıklarını bildirmişti.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu