Televizyon

Hasan Can Kaya’nın dizisini izinsiz yayınladığı için 5 yıl hapis cezası isteniyor!

Acun Ilıcalı’nın kurucusu olduğu popüler yayın platformu Exxen, Hasan Can Kaya’nın başrolünü üstlendiği “Bir Yeraltı Sit-Com’u” dizisinin izinsiz olarak internette yayımlanmasına karşı harekete geçti. Dizi genellikle ücretli üyelikler aracılığıyla izlenen bir internet sitesinde yayınlanmıştı. Adli merciler, Exxen’in hak talebini kabul etti ve iddianamenin hazırlanmasını sağladı. İddianame, hakkında soruşturma açılan A.A.’ya 5 yıla kadar hapis talep ediyor.

Exxen’in 2021 yılında dünya genelinde yayılmaya başladığı “Bir Yeraltı Sit-Com’u” dizisinde, ayrıca Günay Karacaoğlan ve Tuna Orhan gibi isimler ana karakterler olarak izleyiciler karşısına çıktı. Ancak anlaşma veya onay olmaksızın, dizinin bu ücretli internet sitesinde yayınlanması, Exxen’in avukatlarını harekete geçirdi. Avukatlar, “Bir Yeraltı Sit-comu” dizisinin haklarının ihlal edildiğini ve izinsiz olarak yayınlandığını belgelerle kanıtlayarak Anadolu Cumhuriyet Başsavcılığı’na başvuruda bulundu.

Soruşturma hakkındaki detaylar ilerleyen süreçte ortaya çıktı. Süreç içerisinde, izinsiz yayınlar için ödeme alan A.A.’nın, bir kamu bankasını hizmete aracı olarak kullandığı belirlendi. Sonrasında, bankadan elde edilen bilgilerle A.A.’nın kimliği tespit edildi.

İddianamede, bu duruma dair bilirkişi raporu da yer alıyor. Rapor, “Bir Yeraltı Sit-Com’u” dizisinin, “sinema eseri” kapsamına girdiğini ve dizinin haklarının Exxen’e ait olduğunu belirtiyor. Ayrıca bu raporda, şifreyle bir IPTV kanalına erişim sağlayan A.A.’nın, ücretli bir hizmet sunarak izinsiz yayın yaptığı tespitinde bulunulmuştur. Anadolu Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından hazırlanan iddianame, A.A.’nın eser hakkı anlaşması olmaksızın “Bir Yeraltı Sit-Com’u” dizisini yayımladığını belirtiyor ve bu sebeple 1 ila 5 yıl hapis veya para cezasıyla yargılanmasını talep ediyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu