Gündem

Mevlid Kandili 2020 ne zaman ? Mevlid Kandili hangi ay?

GundemLab.com – Önem verilen kandillerden birisi olan Mevlid Kandili’nin ne zaman olduğu merak ediliyor. Mevlid gecesi; Rebî’ul-evvel ayının 11. ve 12. günleri arasındaki gecedir. Müslümanlar için önem verilen günlerden biridir. İnsanları önceden fazla ibadete yönelten anlamlı ve kutsal günlerden birisi olan Mevlid Kandili ne zamandır? Mevlid kandili hangi güne denk geliyor? Mevlid kandili 2020 ne zaman? Mevlid kandili önemi ve fazileti nedir? Detaylar haberimizde…

Mevlid Kandili ne zaman?

Mevlid Kandili bu yıl 28 Ekim 2020 Çarşamba gününe denk gelmektedir.

Mevlid Kandili 2020 ne zaman ? Mevlid Kandili hangi ay?

Dünyadaki tüm insanlara ve ek olarak öteki alemlere Peygamber olarak gönderilen, Muhammed aleyhisselamın doğduğu gece olması sebebiyle önemlidir.  Bu gece, Kadir gecesinden sonrasında, en kıymetli gecelerden birisidir. Bu gece, Resulullah efendimizin doğum zamanlarında görülen hâlleri, olağanüstü şeyleri okumak, dinlemek, öğrenmek oldukça sevaptır. Bu gece, Eshab-ı kiram da, bir yere toplanıp, okurlar, anlatırlardı. Tüm Müslümanlar da, her yıl, bu geceyi, mevlid kandili olarak kutlamakta, her yerde mevlid kasideleri okunarak Resulullah efendimiz hatırlatılmaktadır. Erbil sultanı Ebû Sa’îd Muzaffer-üd-dîn Kükbûrî bin Zeyneddîn Alî, mevlid gecelerinde şenlikler yapar, ikram ve ihsanlarda bulunurdu.
Mevlid, doğum anlamına gelir. Rebî’ul-evvel, ilkbahar anlamına gelir. Peygamber efendimiz, nübüvvetten sonrasında, her yıl, bu geceye önem verirdi. Her Peygamberin ümmeti, kendi Peygamberinin doğum gününü bayram yapmıştı. Bugün de, Müslümanların bayramıdır, sevinç ve neşeli günüdür. Aslına bakarsak biz her günümüzü kandil benzer biçimde geçirmeli ve Allah’a ibadetimizi noksan etmemeliyiz. Elbet bugünlerde tapınmak, yakarma etmek, Allah’ı ve resülünü anmak oldukça güzel bir iştir. Fakat biz daima Allah’ı hafızamızda bulundurmalı ve onun rızasını elde edebilmek için ibadetler etmeliyiz. Ek olarak Allah’ın sevgili elçisi Peygamber Efendimiz’i de anmalı ve ona dualar göndermeliyiz. Yalnız kandile özel değil her daim onun yaşamını ve yaşantısını öğrenmeli onu anlamalı ve örnek almalıyız.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu