Televizyon

Netflix’in en iyi gizem dizileri neler?

Stranger Things; 1980’li seneleri özetleyen Amerikan dizisi Netflix‘in büyük yapımlarından birtanesi. Bir kasabada geçen projede bir tane ufak çocuk ansızın ortadan kaybolur ve durumlar gelişmeye adım atar. Kasabada yaşayanlar evladı aramaya adım atar fakat çocuk hiçbir yerde bulamazlar. Değişik bir çocuk bulunması ise dizinin seyrini değiştirir. Eleven adlı çocuk kaybolan çocuk aranırken bulunur. Korkmul ve hiçbir çaresi olmayan bir durumda bulunan Eleven kasabalılar tarafınca aralarına alınırlar. Önceden sonrasında fark edilir ki Eleven isminde çocuğun muhteşem güçlere haiz olduğu anlaşılır. Üç dönem gösterime giren dizinin yeni sezonda da Netflix’te olması planlanıyor.

Dark; Platformunda dünya genelinde oldukça ses getiren dizisi olan Dark yayınladığı andan itibaren oldukça izlenen diziler arasına girmeyi başardı. Değişik zamanlarda geçen hikayeleri konu edinen dizi izlerken sizi direk içine alıyor. Alman yapımı olan dizi oluşturulan atmosfer ve garip ve başarıya ulaşmış olan senaristliği hem de oyunculuk performansı ile izlenilmesi ihtiyaç duyulan büyük bir yapıt.

Mindhunter; 2017 ylına gelindiğinde Netflix diziyi seyircisi ile buluşturdu. Son zamanların en başarıya ulaşmış yapımlarından olan dizi iki FBI ajanının işlenen cinayetlerin yürütülüş şeklini değiştirmesi ile durumlar gelişmeye adım atar. ABD Birleşik Devletleri’nin en azılı ve seri katilleri ile mülakat gerçekleştirilir. Röportajdaki amaç ise katillerin bu cinayetleri sebep ve iyi mi işledikleri idrak etmek. Cinayetlerin sebep işlenildiğini anlayarak gelecekte yaşanmış olan cinayetlerin ve suçların önğne geçilmek isteniyor. Bir öldürme ve katil portföyü de oluşturulmak istenen senaryoda ise aslolan olan dizinin gerçek yaşamdan alıntılanması. Bilhassa katillerle ile meydana getirilen röportajlar projede oldukça izlenen görüntüler olarak hafızalara kazındı.

Ozark; Üç dönem gösterime giren dizi ilk olarak 2017 senesinde gösterildi ve 4. sezonunda yayınlanması an meselesi. Projede uyuşturucu çetesi için çalışan ve burdan çok yüklü para kazanan vergi danışmanı Marty’nin öyküsünü konu alıyor. Herşey pozitif giderken biranda işler tersine doğru gider. Bununla beraber bu durum ailesini de içine alır. Dizi birazcık yavaş ilerlese de sonraki bölümlerde izleyici doyurmayı başarıyor.

Sense8; Zihninizi çok meşgul edecek dizi olan Sense8 sekiz değişik kişinin birbirini tanımaması fakat zihinsel olarak birbirine bağlanmasını konu alıyor. Sekiz değişik insan durumu anlamaya çalışır ve haiz olunan bu durumla ilgili neler yapılması icap ettiğini bulmaya çalışmalarını anlatır. Hikayenin devamında ise Jonas adlı gizemli bir insan ortaya çıkar.

Altered Carbon; 2018 senesinde gösterildi. Richard Morgan eserlerinden çevirilerek dizi ekranlarına geldi. İnsan belleğinin dijital alanda depo edilerek başka bedenlere yüklenebileceğini gösteren bir konu içeriyor. Bu yöntem yardımıyla parası olanların yaşamının bir durumda devam ettiğini ortaya koyar. İlginç senaryosuyla izleyenleri kendine çekmeye başlıyor.

The Oa; 2018 senesinde ortaya çıktı. En kaliteli yapımlar içinde başını çekiyor. Sevilen dizinin konusunda görme engeli olan bir kadının esrarengiz bir durumda ortadan kaybolmasının peşinden seneler sonrasında ortaya yeniden çıkması ve gözlerinin görmesindeki değişim ise tam bir gizem barındırıyor. Olayın arkasında neler oluyor merak konusu ve izlemesi şiddetle tavsiye edilen bir yapıttır. Netflix’in imzalı yapımları içinde ilk sırada gelir.

Riverdale; Projede gizem öyleki bir işleniyor ki lise dizisi olmasına karşın tüm yaşıtlara hitap ediyor. Liseli genç bir kızın cesedi nehirden çıkıyor. Kız kardeşi bu durumdan çok etkileniyor. Zaman içinde bu gizemi barındıran değişik durumlar yaşanmaya başlıyor. Ergen dizisi olduğundan her insana hitap etmese bile izleyenlerin fikri pozitif yöndedir.

Elite; Son zamanların oldukça izlenen dizileri içinde yerini alıyor. İspanyol yapımı projede yüksek tabakadan ailelerin evlatlarının okumuş olduğu lise kolejini baz alıyor. Liseye burslu olarak katılan bir ekip öğrenciler ve ötekiler içinde yaşanmış olan durumları konu alan dizi, dillerden düşmüyor. Sezonu beklenen diziler içinde şimdiden görülüyor. Türk yapımlarda da Kirli Yedili dizisi vardı bunda da buna benzer bir içerik işleniyor. Bazen dünya genelinde önek alınarak işlenen senaryolarda benzerlik ya da o kültüre uyarlanarak çekilen diziler içinde yurt dışından da alınan oluyor. Bizim sattığımız yapımlar olarak yer alabiliyor.

Sherlock; Projede Sherlock insan ilişkilere anlam vermeyen verse de değişik bir durumda nitelendiren biri olarak kayda geçiyor. İnsan sarrafı olduğu ortaya çıkar. Her gözleminin peşinden ne kadar haklı bulunduğunu ispatlamaya adım atar. Dizi izleyenleri sıkmadan boğmadan her kısmı bir film lezzetinde geçiyor. Bundan dolayı kaliteli yapımlar içinde gösteriliyor. Netflix’in tadından geçilmeyen dizileri içinde ilk sırada yer alır.

Reason Why; Liseli bir genç kızın intiharı peşinden arkadaşlarına göndermiş olduğu kasetleri konu alıyor. Sebep öldüğünü kasetlerde tek tek çevresine konu alıyor. Projede olanaksız olarak işlenen bu konu izleyenleri büyüleyip tesirinde kaybettiriyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu