Televizyon

RTÜK, Kızıl Goncalar dizisine para cezası ve yayın durdurma cezası verdi!

RTÜK, konusu tarikatlar ve cemaatler olan Kızıl Goncalar dizisine ceza verdi. Dizi ve kanal, toplumun milli ve manevi değerlerine aykırı olduğu gerekçesiyle para cezası ve iki kez program durdurma cezası aldı.

Kızıl Goncalar dizisi, ünlü sanatçılar Özgü Namal ve Özcan Deniz’in başrollerini oynadığı ve dikkat çeken bir dizi oldu. Ancak ilk bölümün yayınlanmasının ardından RTÜK’ün dikkatini çekti ve incelemeye alındı. Kısa süre sonra, RTÜK diziye idari ve yayın durdurma cezaları verdi.

CHP temsilcisi ve RTÜK üyesi olan İlhan Taşçı, RTÜK’ün FOX TV ile diğer televizyon kanallarına verdiği cezaları Twitter hesabından duyurdu. Taşçı, “RTÜK, cemaat ve tarikatların baskısına boyun eğdi! Kızıl Goncalar dizisi, tarikat ve cemaatlerin iç yüzünü kurgusal bir biçimde anlatıyordu ve bu yüzden RTÜK, toplumun milli ve manevi değerlerine aykırı olduğu gerekçesiyle idari para ve yayın durdurma cezası verdi.” açıklamasında bulundu.

RTÜK, dizi hakkındaki şikayetlerin ardından incelemeye aldığını duyurdu ve bazı mekanlarda çekim yapılmasına izin vermedi. Ek olarak, Türkiye Cumhuriyeti Kültür ve Turizm Bakanlığı Vakıflar Genel Müdürlüğü tarafından çekim için alınan izinler iptal edildi.

Kızıl Goncalar dizisi, seküler bir Atatürkçü olan Levent (Özcan Deniz) ile mutaassıp bir tarikatın içinde yaşayan Meryem’in (Özgü Namal) kaderlerinin kesişmesini anlatmaktadır. Dizide inanç ve fikir ayrılıklarına rağmen, “evlat” kavramının ortaya çıkmasıyla birlikte anneliğin/babalığın birleştirici gücünü vurguluyor. Dizide Özgü Namal ve Özcan Deniz’e ek olarak Mert Yazıcıoğlu, Erkan Avcı, Hazal Türesan, Mert Turak, Selen Öztürk, Şerif Erol, Duygu Sarışın, Tuğrul Tülek, Yakup Turgut, Sitare Akbaş, Mina Demirtaş, Esma Yılmaz, Zehran Kelleci, Tuana Gizem Uzunlar gibi isimler de bulunmaktadır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu