Teknoloji

Sosyal medya üstündeki yeni düzenlemeler nedir?

Geçtiğimiz haftalarda gündeme katılan sosyal medya düzenlemesi sonucu çok yankı uyandırmış ve sosyal medya hesaplarının kapatılmasına yönelik haberler yer almıştı. Bu durum kimi tarafınca şiddetle karşı çıkılırken kimi taraf bu sonucu yerinde bulduğunu sosyal medya hesaplarından bildirdi. Peşinden meydana getirilen bilgi ile sosyal medya platformlarının kapatılmayacağı ve yasal düzenlemelere gidileceği açıklandı. Bahsedilen yasa tasarısı TBMM tarafınca onaylandı. TBMM Hakkaniyet komisyonu kanun teklifinin değerlendirmiş ve sosyal medya kullanımında yeni düzenlemelere gidilmiştir. Bu sayede sosyal medya üstünde linç girişimi ve ruhsal şiddetin önüne geçilmesi hedeflenmektedir.

Sosyal medya üstündeki yeni düzenlemeler nedir?

Meydana getirilen düzenlemenin sosyal medya platformlarında iyi mi bir değişikliğe gidileceği çok merak konusu. Kamu kurumlarınca bildirilen bildirimlerde karşılaşılacak sorunların çözümü de gene bu düzenlemeler ile sağlanacaktır. Sosyal medya hesabı bir insan ya da bir kuruma ilişkin olabilmektedir. Bu hesaplar vesilesiyle meydana getirilen kişilik hakkı ihlali cezai yaptırımlarla karşılaşacaktır. Bu hakların ihlalini meydana gelen kişilerin adresleri tespit edilecek ve e-posta adreslerine tebligat kanalıyla bilgilendirme yapılacaktır. Açıklama Teknolojileri ve İletişim Kurumu tarafınca hazırlanan bu tebligatlar resmi tebligat durumunda kabul edilecektir.

Tebligatta emarelere uyum sağalamayan kişilere para cezası kesilecektir. Hala uyumun sağlanmaması durumunda ise 1 Milyon TL ve 10 Milyon TL içinde cezai yaptırım uygulanacaktır.

Hazırladığı içerik için mahkeme sonucu ile gizlilik talebi edilen kişilerin gizliliklerinin ihlal edilmemesi amaçlı siteler içinde ilişkilendirilme yapılamayacak. Mağdur kişilerin istekleri düzenlemede esas alınacak.  Mağdur kişinin ihlal edilmiş olduğu tespit edildikten sonrasında karşı tarafa cezai yaptırım uygulanacak. Yurt haricinde yaşayan kişiler için BTK’ye bilgilendirme yapılacaktır. Düzenlemenin bu kişileri kapsayabilmesi için yurtdışındaki kişinin T.C içinde bir sosyal medya temsilcisinin bulunması gerekir.

Reklam yasağı ve bant genişliğinin sınırlandırılması

Bir şirket ya da temsilci yazışma bilgilerini sitesine eklemekle yükümlüdür. Bu bilgiler BTK tarafınca tespit edilecektir. Tüzel olan ve gerçek insan olarak geçmeyen kişilerin Türkiye Cumhuriyeti vatandaşına gerek duyulmamaktadır ve buna ek olarak gerçek kişiler T.C vatandaşı değil ise eğer temsilci olarak sayılmayacaktır.

Temsilcisini 30 gün dahilinde BTK’ ya vermeyen insan ve bölgeler başta uyarılacak ve uyarıya uymadığı takdirde cezai yaptırım uygulanacaktır. Cezai yaptırımın da karşılanmadığı durumda ise verilen cezanın 3 katı yine kesilecektir. Bu da 30 Milyon TL ye karşılık etmektedir.

Cezaların bir ay içinde ödenmemesi halinde insan ya da şirket için reklam yasakları uygulanacaktır. Böylece iş devamlılıkları konusunda ciddi bir engelle karşılaşacaktırlar. Para aktarımı şeklinde işlemlerini gerçekleştiremeyeceklerdir. Bu cezaya uyulması halinde bant genişliği sınırı uygulanacak ilkin %50 oranında daralması durumunda mahkemeye başvurulacaktır. Bu yaptırımın uygulanması halinde kurallara hala dikkate almayan yerlerin bant genişliği %90 oranında daraltılacaktır.

Yukarıda yazılan cezaların verildiği kişilerin kurallara uymasının arkasından sosyal ağlar yine sağlanacaktır. İndirimler uygulanacak ve cezalarda düşmeye gidilecektir. Reklam yasağı şeklinde ambargolar ortaydan kalkacaktır. İki gün içinde müracaat açıklayan kişiye 5 milyon TL ceza kesilecektir. BTL tarafında tebligat gönderilen ve bu gönderilere uymayan kişiler içi 10 milyon TL ceza kesilecektir.

Adli hukuka aykırı olan içerikler için 24 saat içinde yaptırıma uymak zorunda, belirtilen sosyal ağ sağlayıcısı maddi zararları karşılamakla yükümlüdür.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu