Teknoloji

Tekken 8’in Renk Körü Filtresi Engelli Oyuncularda Baş Dönmesi ve Migren Nedeniyle Eleştiri Alıyor

Tekken 8’in renk körü filtresi, bazı engelli oyuncularda baş dönmesine ve migrene neden oluyor. Oyunun renk körlüğüne uyumlu özelliği, genellikle bu tür filtrelerle oyun içindeki önemli bilgileri ayırt etmeyi kolaylaştırmak için kullanılır. Ancak, Tekken 8’in bu özelliği, bazı engelli bireylerin maçları izlemesini imkansız hale getiriyor.

Sosyal medyada paylaşılan bir video, filtre aktifken oyunun nasıl göründüğünü gösteriyor. Videoda arka plan renksiz bir çizgi roman panelini anımsatıyor. Sol taraftaki dövüşçü sürekli hareket eden dikey siyah çizgilerle, sağ taraftaki rakip ise oyuncunun hareketlerini takip eden yatay siyah çizgilerle tanımlanıyor. Videonun kısa sürede viral olmasıyla birlikte, engelli topluluk üyeleri endişelerini dile getirdi.

EA’nın Oyun Erişilebilirliği Lideri Morgan Baker, konuyla ilgili olarak sosyal medyada, “Lütfen beni Tekken 8’in ‘renk körlüğü’ çizgili filtreleriyle ilgili etiketlemeyi bırakın. Bu benim için zaten bir aura migreni tetikledi ve şu anda başka bir tane daha alacak durumda değilim, ya da daha kötüsü. Hepinize teşekkür ederim,” şeklinde bir açıklama yaptı.

Erişilebilirlik danışmanı ve savunucusu Ian Hamilton, renk körlüğü filtreleriyle ilgili genel sorunları ele alarak, “Eğer akromatopsiniz varsa, parlaklık ve kontrasta hassassınızdır. Filtreler renk körlüğüne genel olarak yaklaşım değildir, diğer filtrelerin de sorunları var, örneğin tritanopi filtresi her şeyi yeşil ve mora çeviriyor ki bu tritanopi için faydalı değil,” dedi.

Tekken serisinin Oyun Direktörü Katsuhiro Harada, renk körlüğü filtrelerini savunmak için Twitter’a başvurdu. Harada, ekibinin erişilebilirlik ayarlarıyla ilgili olumlu geri bildirimler aldığını belirterek, bu seçeneklerin tüm oyuncuların renk görüşünü kapsamadığını, ancak olumlu bir topluluk tarafından bu şekilde konuşulmuş olabileceğini belirtti.

Ancak, engelli oyuncuların yaşadığı sorunlar göz önüne alındığında, Tekken 8’in renk körü filtresinin revize edilmesi veya kullanıcıların bu filtreleri devre dışı bırakma seçeneği sunulması gerekebilir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu