Teknoloji

Apple’ın iPhone tasarımcısı yapay zeka donanım projesi için yola çıktı

Apple ürünlerinin tasarımı, donanımı kadar önemlidir. Şirket, ürünlerini genellikle arzu nesneleri olarak konumlandırarak yüksek fiyatlara kolayca satış yapmaktadır. Bu başarının arkasındaki isim Jonathan Paul Ive’dur. Ive, 1996’dan 2019’a kadar Apple’ın baş tasarımcısıydı. 2019’da kendi şirketini kurmak için Apple’dan ayrılan Ive, şirketin “istikrarsızlık dönemini” başlatmıştır. Geçtiğimiz dört yıl içinde, Apple iki kez baş tasarımcısını değiştirmiştir. Görünüşe göre Apple, yılın başında bu rolü üstlenen Tang Tan’ın da Tim Cook’u hayal kırıklığına uğratmasıyla yeni bir tasarımcı arayışına girebilir.

Bloomberg’in Mark Gurman’ın son raporuna göre, Apple’ın yeni baş tasarımcısı olarak atanan Tang Tan, görevinden istifa etti. İstifanın nedeni belirsiz olsa da, Tan’ın bir sonraki durağının Jony Ive tarafından kurulan LoveFrom olduğu bildiriliyor. LoveFrom, yukarıda bahsedilen Apple’ın efsanevi tasarımcısı Ive tarafından kurulan bir tasarım firmasıdır. Tan’ın, Ive ve OpenAI’den Sam Altman ile birlikte yapay zeka projesinde donanım tasarımcısı olarak görev alacağı söyleniyor.

Elbette bir işten ayrılıp başka bir yerde yeni bir rol aramak oldukça olağandır. Ancak Tang Tan, iPhone dahil Apple’ın önemli ürünlerinin tasarımından sorumlu olduğu için bu istifa biraz şaşırtıcıdır. Ayrıca, bu istifa ile birlikte, Jony Ive’ın 2019’daki tasarım ekibindeki herkes de şirketten ayrılmıştır. Bu durum, şirket içinde potansiyel sorunlara işaret edebilir.

Tabii ki başka ve daha basit bir olasılık da var. Ive ve Altman’ın üzerinde çalışmayı teklif ettikleri proje, belki de Tang Tan’ın iPhone’dan daha çok ilgisini çekmiştir. Ne yazık ki, üzerinde çalıştıkları proje şimdilik gizemini korumaktadır. Ancak, zaten basit bir üründen daha fazlası gibi görünmektedir. Tan’ın pozisyonunu kimin devralacağı ve Apple’ın yeni baş tasarımcısının kim olacağı şu an için bilinmemektedir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu