Teknoloji

TomTom ve Microsoft otomobiller için el sıkışıyor!

Şirket, yapay zekanın “daha gelişmiş ses etkileşimi” sağlayacağını ve kullanıcıların doğal bir şekilde konuşmasına, rota boyunca durak bulmasına, yerleşik sistemleri kontrol etmesine, pencereleri açmasına ve bulduğunuz hemen hemen her şeye olanak tanıyacağını iddia etti.

GPS platformlarıyla tanınan şirket, bu yapay zeka asistanını geliştirmek için Microsoft ile ortaklık kurdu. Teknoloji, Azure Cosmos DB ve Azure Bilişsel Hizmetler gibi Microsoft ürünlerinin yanı sıra OpenAI’nin geniş dil modellerinden de faydalanıyor. Cosmos DB, çok modelli bir veritabanı ve Bilişsel Hizmetler, yapay zeka uygulamalarında kullanıma yönelik bir dizi API; dolayısıyla bu, en son gelişmelerden yararlanan yetenekli bir yardımcı olacaktır.

TomTom ve Microsoft, otomobiller için anlaştı!

TomTom, sesli asistanın büyük otomobil üreticileri tarafından sunulan çeşitli arayüzlere entegre edileceğini vaat ederek otomobil şirketinin markasının mülkiyetini elinde tutacağını belirtti. Yani bu, çok çeşitli üreticilerin arabalarında görünmeye başlayabilir. Şirket, bilinen araç üreticileriyle herhangi bir kesin ortaklık duyurmadı ancak teknoloji, açık ve modüler bir araç içi bilgi-eğlence platformu olan TomTom’un tescilli Dijital Kokpit’ine entegre edilecek.

Bu, bir şirketin uzmanlığını bir arabanın içine yerleştirmeye çalıştığı ilk sefer değil. Haziran ayında Mercedes, ChatGPT modellerini belirli araçlara dahil eden üç aylık bir beta programını duyurmuştu. Bu araç aynı zamanda Microsoft’un Azure OpenAI hizmetinden de yararlandı. TomTom, yapay zekayı ocak ayında CES’te sergileyecek, dolayısıyla bu noktada gerçekte nasıl çalıştığı hakkında daha fazla bilgi sahibi olacağız.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu