Televizyon

TRT 1 dizisi Büyük Selçuklu Sultanı Melikşah tarihte kimdir?

TRT 1 kanalında gösterime giren ve sevenler tarafınca beğeniyle takip edilmeye başlanan Uyanış Büyük Selçuklu dizisindeki kişiliklerle ilgili bilgiler devam ediyor. Son olarak projede ve normal olarak tarihte en önem verilen kişilerden biri olarak karşımıza çıkan Büyük Selçuklu Sultanı Melikşah ile ilgili ayrıntılar merakla beklemeye başladı. başlandı.

Melikşah Kimdir?

Büyük Selçuklu Devleti’nin Sultanı Melikşah 1055 senesinde İsfahan’da dünyaya gelmiştir. Ölümü ise 1092 senesinde Bağdat’ta olmuştur. Hemen hemen 37 yaşlarındayken yaşamını kaybeden Melikşah’ın çocukluğu İsfahan ve çevresinde geçmiştir. Babası Alparslan, çok yetenekli ve yürekli bulunduğunu düşündüğü oğluyla hususi ilgilenmiştir. Sultan Alparslan ile beraber minik yaşlarında Gürcistan Seferi’ne katılan Melikşah, babasının 1072’de şehit edilmesi sonrasında sultan oldu. Tahta çıkmasından sonrasında Gazneliler ve Karahanlılar’ın Selçuklu topraklarına saldırmaları arından Melikşah elegeçirilen toprakları geri aldı. Sonraki 20 senede ise Gazneliler Sultanı İbrahim Han ile Melikşah arasındaki siyasal ilişkiler iyi devam etti. Devletin sınırlarını bir fazlaca genişleten Melikşah avlanmayı severdi ve alimlere ehemmiyet gösterirdi. Kaşgarlı Mahmud ve Ömer Hayyam benzer biçimde alimleri bünyesinde himaye etti.

Melikşah döneminde Selçuklu’nun toprakları Akdeniz ve Marmara Denizi’nden Kaşgar’a, Kafkasya’dan Yemen’e kadar uzanmıştı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu