Televizyon

TRT 1 dizisi Masumlar Apartmanı Safiye’nin hastalığı nedir?

Oyuncunun gerçek adı Ezgi Mola, 29 Mart 1983’te İstanbul’da hayata merhaba dedi. Başarı göstermiş oyuncu, evine çöp atamayan temizlik hastası bir karaktere can veren veriyor. Masumlar Apartmanın da, Safiye’nin ağabeyi, kardeşi Neriman, Gülben ve hasta babasıyla birlikte yaşamaktadır. Yaşadıkları daire onlara aittir. Dairede kendi dairesine ek olarak birkaç kiracı vardır.

TRT 1 dizisi Masumlar Apartmanı Safiye’nin hastalığı nedir?

Bu kiracılar bilhassa Safiye’nin boş apartman dairesinde biriktirdiği çöplerin kokusundan rahatsız. Sık sık kiracılarla tartışan Safiye, kiracılardan birini evden çıkarıp evlerine çöp attı. Öbür taraftan kardeşi Han, boş daireyi kiralamak için bir emlakçı ile anlaştı. Kaza sebebiyle yeni kiracının kızı İnci ile tanışan Han, yeni kiracı olduklarını öğrenince mutlu oldu. Ama Safiye bu mutluluğu kıskanıyordu.

Masumlar Apartmanı Safiye, annesinden görmüş olduğu her şeyi kardeşlerine uyguluyor. Temizlik ve hijyen hastası. Safiye her şeyi deterjanla neredeyse 3 kez yıkar ve peşinden 3 kez durular. Bu durumda evde pişirme süresini büyük seviyede geciktirmektedir, hatta kimi zaman pişmesini bile imkânsız hale getirecektir. Safiye’nin babasının her gün yiyecek yemesi ve ilacını her gün olarak alması gerekiyor, ama Safiye’nin takıntılı temizliği yüzünden bu mümkün değil. Safiye, üç kez yıkamak haricinde oldukça fazla şeye takıntısı vardır. Safiye, annesinin bıraktığı gazeteleri meblağ ve geceleri kardeşi Gülben’in çişini yapmış olduğu çarşafları yıkamaz, ama bu çarşafları çöp poşetlerinde saklar.

Masumlar Apartman Safiye, kardeşini evde adam olarak görse de bazı mevzularda söylediklerini yaptırmak istiyor. Ufak kardeşi Neriman’ın adam arkadaşı olmasını istemiyor. Çantasındaki birinin notu yüzünden onu odaya kilitler. Öbür taraftan Neriman, Safiye’ye öteki kardeşi Gülben kadar bağlı değildir. Masumlar apartmanı Gülben, ablası Safiye’nin sözlerini bozmaya cesaret edemiyor. Masumlar Apartmanı Safiye karakteri, kardeşi Han’ın evlenmesini asla istemez. Evleneceğini ve onlardan ayrılacağını düşünüyor. Bu düşünce onu deli ediyor. İlk günden itibaren mahallenin kendisine Deli Dudu söylediğini söyleyerek yeni kiracılarla kavga etmekte.

Masumlar Apartmanı Safiye’nin Hastalığı Nedir? 

Temizlik hastalığı olarak da malum “kompulsif kişilik bozukluğu”, diğer kişiler, aileleri ve sosyal çevreleri üstünde negatif bir etkiye haizdir. Günümüzde temizlik hastalıkları hanımlarda yaygın olarak görülmektedir. Uzmanlar bu hastalığın tedavi edilmesi icap ettiğini söylüyor. Masumlar Apartmanı Safiye’nin hastalık adı halk içinde Temizlik hastalığı olarak bilinse de hastalığın adı obsesif-kompulsif bozukluktur. Mecburi temizlik, her şeyin kirli bulunduğunu düşünmek, her şeyi onlarca kere yıkamak benzer biçimde emareler mümkündür.

Hastalığın altında yatan sebep anksiyete bozukluğu olarak adlandırılır. Bu hastalığın çok şüpheli ve devamlı belirsiz özellikleri vardır. Safiye sebzeleri sayarak yıkar. Aslen insan bu eylemlerin mantıksız bulunduğunu bilse bile kendini durduramaz ve bu eylemlere devam etmektedir.

Masumlar Apartmanı Ezgi Mola Kimdir? (Safiye Karakteri) 

29 Mart 1983’te İstanbul’da hayata merhaba dedi ve Masumlar Apartmanı dizisinde Safiye karakterini oynamaktadır. Aslen Malatyalı olan oyuncu, liseden mezun olduktan sonrasında İstanbul Akademi’de oyunculuk eğitimi aldı. Ezgi Mola 1.63 boyu ve 58 Kilo’dır. 2007 ve 2010’da ödüller kazanmıştır. Ödülleri:

2010 – 1. İsmail Cem Tv Ödülleri – En İyi Destek Kadın Oyuncu – Canım Akrabalarım

2007 – 12. Sadri Alışık Ödülleri – En İyi Destek Kadın Oyuncu – Hayatımın Kadınısın

Ezgi Mola’nın Oynadığı Filmler:

2019 – Organize İşler 2: Sazan Sarmalı (Lerzan Berrak)

2017 – Maide’nin Altın Günü (Maide)

2016 – Kocan Kadar Konuş: Diriliş (Büyü)

2015 – Kocan Kadar Konuş (Büyü)

2013 – Patron Mutlu Son İstiyor (Eylül)

2013 – Soğuk (Boncuk)

2013 – Sen Aydınlatırsın Geceyi

2013 – Celal ile Ceren (Ceren)

2012 – Pazarları Asla Sevmem

2011 – Dedemin İnsanları (Fatma)

2011 – Celal Tan ve Ailesinin Aşırı Acıklı Hikayesi (Jülide)

2010 – Veda (Latife Hanım)

2006 – Hayatımın Kadınısın (Ahu)

2005 – Organize İşler (Berrak)

Ezgi Mola’nın Oynadığı Diziler:

2012 – Fena Yol (Leman Aksular)

2011 – Bir Yaşam Yetmez (Hazal)

2010 – Güneydoğudan Öyküler Ilkin Vatan (Ayşe)

2008-2010 – Canım Akrabalarım (Feride)

2008 – Derslik (Esra)

2008 – Kolay Gelsin (Kezo)

2007 – Senden Başka (Hayriye)

2005-2006 – Hırsız Polis (Gülay)

2004 – Görünmez Adam

2004 – Neşeli Haller

2003 – Sultan Makamı (Seda)

2002 – Unutma Beni (Seda)

2000 – Karate Can

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu