Televizyon

TRT 1 dizisi Uyanış Büyük Selçuklu Ebul Kasım kimdir ?

Ebul Kasım Kimdir?

Anadolu Selçuklu Devleti’nin kurucusu Kutalmışoğlu Süleyman Şah’ın akrabası Ebul Kasım, ilkin İznik Valiliği görevini üstlendi. Fazlaca akıllı Ebul Kasım, kabiliyetleri ile SüleymanŞah’ın gözüne girdiğinde, Süleyman Şah doğuya giderken yerine vekil belirleme etti. Ama Suriye Selçuk Devleti ile savaşı kaybeden Süleyman Şah ölünce oğlu da Büyük Selçuklu Devleti tarafınca hapse atılmış olduğu için Anadolu Selçuk Devleti sonsuza kadar Ebul Kasım yönetimi altında kaldı.

Ebul Kasım Gerçekte Ne Zaman ve Nasıl Ölmüştür?

Bizanslılarla savaşan Ebul Kasım’ın aslolan amacı ülke sınırını genişletmekti. Ebul Kasım, Bizanslılarla savaşırken, büyük Selçuklu Sultanı Melikşah’ın amacı Anadolu devletlerini kontrolü altında tutmaktı. Ebul Kasım ise başta Melikşah’a boyun eğmedi, Melikşah’ın göndermiş olduğu ordulara karşı tek başına savaştı, ama yenileceğini anlayınca Bizanslılarla antak kalma imzalamak mecburiyetinde bırakıldı. Abul Kasım’ı oyalayacak olan Bizans, Ebul Kasım’ı önceden bir duruma soktu ve Ebul Kasım, Büyük Selçuklulara teslim olmak mecburiyetinde bırakıldı ve Melikşah’ın huzurlarına çıkıp af dilemek üzereyken öldürüldü.

Uyanış Büyük Selçuklu Ebul Kasım Gerçekte Kimdir?

Emre Erçil, Büyük Selçukluları Uyanış dizisinde Ebul Kasım karakterini oynamaktadır. 17 Mayısıs 1971’de Ankara ilimizde dünyaya gelmiştir. Bilkent Üniversitesi’nde tiyatro eğitimleri almıştır. Mükemmel Yüzyıl Kösem dizisinde Reyhan Ağa karakterini canlandırarak dünya genelinde üne kavuşmuştur. Behzat Ç dizisinde Bahri karakteri ile de rol alan Emre Erçil, önceden önceleri zamanı bir takım olan Diriliş Ertuğrul dizisinde 4. sezonda diziye dahil olmuştur. Kariyerinde Nerdesin Birader ve İçerde dizilerinde de oynayan oyuncumuz ilk dizi deneyimini Milat dizisi ile tatmıştır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu