Teknoloji

Ünlü Arama Motoru Google, Apple’ın varsayılan arama motoru olmayacak

Teknoloji dünyasında ortaya atılan iddialara bakılırsa, son dönem içinde aleyhine oldukça fazla dava oluşturulan Google ile anlaşması bulunan Apple, kendi arama motoru üstünde çalışmaya başladı.

Halihazırda Apple ile Google içinde meydana getirilen devre dışı kalma kapsamında, Google Apple cihazlarda varsayılan arama motoru olmak için senede 10-12 milyar dolar kadar ödeme yapıyor. Fakat yeni iddialara bakılırsa önümüzdeki süreçte bu antak kalma sonlandırılacak ve Apple kendi arama motorunu kullanmaya başlamış olacak.

Ünlü Arama Motoru Google Apple’ın varsayılan arama motoru olmayacak

Apple, Google ile olan anlaşmasını sonlandıracağına yönelik adımları bir süre ilkin atmaya başlamıştı. Son olarak İOS 14 ile beraber ana ekran araması hususi durumunun gelmesi peşinden Apple, Google’ı atlayarak direkt olarak internet sayfalarına bağlanma imkanı tanımaya başladı.

Apple Kendi Arama Motoru Üstüne Çalışıyor

Apple’ın kendi arama motoru üstünde çalmış olduğu biliniyor. Ama arama motorunun şekli ya da formu hakkında herhangi bir düşünce bulunmuyor. Öteki taraftan Google’nin Apple’a varsayılan arama motoru olmak için senelik ödedi paranın, Apple hizmet gelirlerinin ortalama yüzde 20’sini oluşturduğu aktarılıyor.

Apple’ın oluşturacağı arama motoru ile beraber kullanıcılarına gizlilik taahhüdü de sunmuş olacağı tahmin ediliyor. Apple CEO’su Tim Cook, müşterilerine açık bir mektup ile onların kişisel bilgilerini reklam amacıyla paraya dönüştürmediklerini önceden açıklamıştı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu