Televizyon

Uyanış Büyük Selçuklu Berkyaruk karakteri kimdir?

TRT 1 kanalında gösterime giren ve ilk bölümünden itibaren büyük bir sevenleri kitlesi kazanan Uyanış: Büyük Selçuklu dizisinde dahi olan Berk Yaruk merakla beklemeye başladı. başlandı. Oldukça fazla Uyanış: Büyük Selçuklu hayranı Berk Yaruk karakterini ve karaktere canlandıracak olan oyuncuyu araştırıyor.

Uyanış Büyük Selçuklu Berkyaruk kimdir?

Berkyaruk Sultan Melikşah’ın erkek evladıdır. Anası Zübeyde Hanım olan Berkyaruk en büyük evlattır. Sultan Melikşah’tan sonrasında tahtın en büyük varisi olan Berkyaruk’un en büyük düşmanı ise Terken Hatun’dur. Düşman olmalarının sebebi ise Melikşah öldükten sonrasında Terken Hatun’un oğlu Mahmud’u tahtın varisi olarak göstermesidir. Terken Hatun Sultan Melikşah’ın ölümünü uzun süre gizlemiştir ve oğlu Mahmud daha 5 yaşlarında olmasına karşın tahtın varisi bulunduğunu savunmaktadır. Tüm gizleme çabalarına karşın Nizamülmülk’ün adamları Sultan Melikşah’ın öldüğünü öğrenerek Berkyaruk’u tahta geçirmişlerdir.

Berkyaruk tahta geçtikten sonrasında vazgeçmeyen Terken Hatun ise Melikşah’ın Azerbaycan’da ki kardeşi Meliki İsmail Yakuti’ye haber göndererek Berkyaruk’u öldürmesi karşılığında onunla evlenme talebinde bulunmuş oldu. Teklifi kabul eden Meliki İsmail Yakut ise yeğeni Berkyaruk ile cenk tutuştu. Savaştan Berkyaruk galip ayrılarak tahtın gerçek hakimi oldu.

Berkyaruk tahta oturduktan uzun süre sonrasında hastalığa yakalandı. Tahtın varisi olarak oğlu Melikşah’ı belirledikten kısa bir süre sonrasında ise yaşamını yitirdi.

İsmail Ege Şaşmaz kimdir?

Uyanış Büyük Selçuklu dizisinde Berkyaruk karakterine canlandıracak olan genç oyuncu 25 Kasım 1993 senesinde Manisa’da dünyaya gelmiştir. Son olarak Aşk Laftan Anlamaz dizisinde oynamış olan Şaşmaz bununla birlikte Mehmetçik Kutul Amare dizisinde de oynamıştır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu