Teknoloji

Whatsapp alternatifi mesajlaşma uygulamaları hangileridir?

Whatsapp, son zamanların oldukça kullanılan anlık mesajlaşma uygulamasıdır. Facebook tarafınca satın alınan uygulama, milyarlarca kullanıcıya haizdir. Whatsapp uygulamasını kullanmak istemeyen kişiler, altenatif mesajlaşma uygulamalarına ilgi gösteriyor.

Whatsapp benzeri anlık mesajlaşma uygulamaları 2021

– Google Duo

– Viber

– Signal

– Turkcell BiP

Telegram

– ICQ

Google Duo

Whatsapp benzeri olan Google Duo uygulaması, milyonlarca insan tarafınca tercih edilmektedir. Mütevazı bir ara yüze haiz olan uygulama, metin üstünden iletişim imkanı sunmaktadır. Tamamen yazılı olarak yazışma kurulabilen Google Duo uygulamasında, sesli ya da görüntülü görüşme özelliği bulunmamaktadır.

Viber

Milyonlarca kullanıcısı bulunan Viber uygulamasında görüntülü, sesli ve metin mesajlaşması yapılabilmektedir. Whatsapp’ın en sevilen özelliklerinden olan gönderilen mesajın silinmesi, bu uygulamada da mevcuttur. Uygulama içinde aynı anda hem arkadaşlarınızla konuşabilir hem de beraber oyun oynayabilirsiniz. Uygulamanın negatif özelliği ise boyutunun oldukça büyük olmasıdır.

Signal

Yüksek seviyede gizlilik özelliğine haiz olan Signal, Whatsapp’tan önceden saydam politikalara haizdir. Uygulama, Android cihazlarda SMS uygulaması olarak da kullanılabilmektedir. Uygulamanın tek problemi, gönderilen mesajın bir süre sonrasında kendiliğinden silinmesidir.

Turkcell BiP

Turkcell BiP, Whatsapp’tan sonrasında oldukça tercih edilen mobil uygulamalardan biridir. Turkcell şebekesi üstünden sunulan uygulama, kullanıcılara mesajlaşma ve intenet kazanma fırsatı vermektedir. Uygulama ücretsiz olmakla beraber mobil inteneti fazla kullanmaktadır.

Telegram

Son dönemlerde kullanıcı kitlesini arttıran Telegram, kullanıcılara sınırsız mesajlaşma imkanı vermektedir. Metin mesajlaşması üstüne kurulu olan uygulamada görüntülü görüşme özelliği bulunmamaktadır. Ama çok kullanışlı bir uygulama olarak öne çıkmakta.

ICQ

90’lı yılların mesajlaşma uygulaması olarak malum iCQ, sınırsız katılımcı sayısına haizdir ve görüntülü, sesli, grup sohbeti benzer biçimde özellikleri bulunmaktadır. Uygulamanın boyutunun büyük olması ve düşük modeldeki telefonlarda donma probleminin yaşanması negatif özelliği olarak gösterilebilir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu