Televizyon

Yargı Dizisi Aile Bakanlığı tarafından RTÜK’e şikayet edildi!

 

Bu hafta ekranlara gelen Yargı dizisi, çocukların psikolojik iyilik halini tehdit edebileceği korkusuyla Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından Radyo ve Televizyon Üst Kuruluna (RTÜK) şikayet edildi. Bakanlığın açıklaması, yayınlanan bu dizi bölümüne dikkat çekti ve bu tip senaryoların çocuk bakım kuruluşlarında büyüyen çocukların istismarını ve bu tür suistimali teşvik edebileceği endişesini dile getirdi.

Açıklama aynı zamanda personelin organize suç örgütü üyeleri oldukları ve çocukların istismarına yol açabilecek ortamları sağladığı konusunda bir iddiaya da dikkat çekti. Bu durumların çocukların duygusal zekasını ve gelişimlerini tehlikeye atabileceği belirtildi.

Bakanlık, söz konusu bölümün dikkate alınmasına karar verdi çünkü bu tip iddiaların yetimhaneler ve çocuk bakım hizmetleri üzerinde olumsuz bir etkisi olabileceğini ve çocukların zihinsel sağlıklarını etkileyebileceğini düşündü. Bakanlık, hizmetlerine dikkatli bir şekilde yaklaşılması ve dilin koruma altındaki çocukları rahatsız etmemesi gerektiğini savundu.

Ayrıca, yaptığı çeşitli çalışmalarla çocukları koruma altına alan Bakanlık, her platformda çocuk haklarını savunduğunu ifade etti. Bakanlığın hizmetlerine ve çocuklara yönelik olumsuz yayınlar, toplumun vicdanını derinden rahatsız ettiği açıklamada belirtildi.

Bakan Mahinur Özdemir Göktaş, ailenin korunması ve güçlendirilmesi hedefi doğrultusunda RTÜK ile işbirliği yapmayı planladığını ve kısa sürede başta Yargı dizisi olmak üzere dizi yapımcılarıyla buluşarak bu konuları aktaracağını dile getirdi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu