Teknoloji

Youtube en çok izlenen video Baby Shark 7 milyardan fazla izlendi

Youtube’yi çoğunlukla kullanan kişilerin merak etmiş olduğu konulardan bir tanesi haline katılan en fazla izlenen video Kasım ayında belli oldu. Buna gore Güney Koreli Pinkfong şirketine ilişik olan Baby Shark isminde video milyonlar hatta milyarlarca çocuğun izlemesi sebebi ile Youtube piyasasının gelmiş geçmiş en fazla izlenen videosu oldu.

Baby Shark videosu 7 milyardan fazla izlenme elde ederek Youtube tarihinin en fazla izlenen videosu olurken 30 bin yıl uzunluğunda izlenme elde etmeyi başardı.

Güney Koreli şirket Pinkfong ise Baby Shark videosu yardımıyla toplamda 5,2 milyon dolarlık gelir elde etmeyi başardı.

Baby Shark’ın geçmişi yıllar öncesine dayanıyor

BBC Türkçe televizyonunda gösterime giren habere gore Baby Shark şarkısının geçmişi 5 yıl öncesine dayansa da şarkının oldukça önceden eski olduğu biliniyor.

1970’li yıllarda ABD’da yaz kamplarında söylenen bir şarkı olan Baby Shark şarkısı 1975 senesinde Steven Spielberg tarafınca çekilen Jaws filmi sonrasında yeniden popüler olmuş ve sıkça dinlenen bir şarkı olmuştur.

Dünya genelinde değişik şirket ve kişiler tarafınca değişik versiyonları intenete yüklenen Baby Shark şarkısı 2015 senesinde Pinkfong şirketi tarafınca değişik bir durumda paylaşılmış ve en beğenilen çocuk şarkılarından birisi haline gelmiştir.

İlk çıkmış olduğu zamanlarad #BabySharkChallenge adı altında milyonlarca insan tarafınca şarkı ile dans edildikten sonrasında izlenilmeye süregelen şarkının önceden sonrasında evlatların en sevilmiş olduğu şarkı haline gelmesiyle sonuçlandı. Şarkı dünya genelinde o denli beğenildi ki Amerikan Pop yıldızı Cardi B bile bu etkinliğe katılarak dans etti.

Şarkının çocuklar tarafınca bu kadar sevilmesinin sebebi olarak ise sözlerinin yeniden edilerek zor olmaması ve dans figürlerinin evlatlarının dikkatini çekmesi yayınlandı.

Çocukların uyumasına yardımcı değil

Pinkfong şirketi pazarlama direktörü Jamie Oh’un 2018 senesinde verdiği bir röportajda ‘Çocuk şarkıları çoğu zaman çocuğunuzun uykuya geçmesine destek olmak için yavaş bir ritme haizdir. Baby Shark bunun tam tersi’ demesi evlatların enerjilerini atmak için kullanılan bir şarkı bulunduğunu gösteriyor. Bununla birlikte Oh,

‘Pinkfong’un Baby Shark şarkısı son aşama canlı bir ritme ve keyifli dans figürlerine haiz. Animasyon çok canlı. Biz buna gelecek kuşağın K-Pop’u diyoruz.’ Demesi yeni müzik seçimi K-Pop’a da gönderme yapılıyor.

Telif davaları

Pinkfong’un bir üst şirketi olan SmartStudy, geçen yıl Baby Shark şarkı yazarı Jonathan Wright tarafınca telif konusunda dava edildi. Artan tartışmalar sonrasında SmartStudy ‘kamu malı haline katılan geleneksel şarkı’ söylemi ile davayı reddetse de dosya halen Güney Kore mahkemelerince inceleniyor.

Geçen yıl ise Baby Shark şarkısı ile ilgili değişik bir iddia gündeme geldi. Belirtilenlere gore Oklahoma Cezaevinde gardiyanlar ceza işleyen mahkumlara saatlerce bu şarkıyı dinleterek işkence ediyor açıklamaları yapılmış oldu.

Konu hakkında ABD Oklahoma Bölge Savcısı David Prater bu eylemi, ‘halihazırda güçlük yaşayan mahkumlar üstünde yasaya aykırı şekilde duygusal stres yaratmak’ olarak değerlendirdi.

Lübnan’da eylemciler kullandı

Ekim ayında Lübnan’da devam eden eylemlerde otomobili ile eylemcilerin içinde kalan Eliane Jabbour otomobilde bulunan bebeğinin eylemcilerden korkacağını düşündü. Çocuk yeni uyandığı için çevresinde ki eylemciler sebebi ile ağlamaya başlayınca anne Eliane Baby Shark şarkısını açtı. Sakinleşmeyen çocuğun imdadına ise eylemciler yetişti. Arabanın etrafını saran eylemciler hep bir ağızdan Baby Shark şarkısını anlatmaya başlayınca bebek sakinleşti. Bu vaka dünya genelinde büyük bir yankı uyandırdı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu