Koronavirüs aşısı kaç insana ulaşabilir durumda?

Koronavirüs aşısı kaç insana ulaşabilir durumda? BM Türkiye Mukim Koordinatörü Alvaro Rodriguez, BM’nin 75. yıl dönümü etkinlikleri kapsamında Boğaziçi Üniversitesi iş birliğinde online olarak düzenlenen “Kaygı Çağlarında COVID, Fazlaca Taraflılık ve Sürdürülebilir Kalkınma Amaçları” başlıklı bir seminer verdi.

İnsan yaşamının birçok alanında kaygılar bulunduğunu, koronavirüsün de bu kaygıları etkilediğini dile getiren Rodriguez, bundan dolayı seminerde “kaygı” başlığını seçtiğini söylemiş oldu.

“COVID-19 BİRÇOK ZAYIFLIĞI ORTAYA ÇIKARDI”

 

Alvaro Rodriguez, çevre konusunda iklim değişikliğinin küresel olarak tüm dünyada hissedildiğini belirterek, “Sivil savaşlar devam ediyor, iç savaşlar yaşanıyor. Sosyal alanda kaygılar sürüyor. Dünyanın bir kısmında hala açlıkla yoksullukla savaş var. Ekonomik alanda da bu süreçte kaygılar ortaya çıktı. Kısaca, Covid-19, ekonomik alanda, sosyal alanda, yönetim alanında birçok zayıflığı ortaya çıkardı” ifadelerini kullandı.

 

Internasyonal alanda, koronavirüsle savaş çabasının kafi olup olmadığının sorulması üstüne Rodriguez, internasyonal sistemlerin zayıf yönleri bulunduğunu dile getirerek, şöyleki devam etti: “Bu kuvvetsiz alanlar pandemi sürecinde de ortaya çıktı. BM’ye karşı büyük bir eleştiri var. Bu eleştirilerin hepsi BM’ye yönelik değil, bununla beraber Dünya Sıhhat Örgütüne de (DSÖ) yönelik. Fazlaca taraflılık sisteminde de zayıf yönleri var. Zira küresel problemler, küresel çözümlere gerekseme duyar. Hemen hemen global anlamda bir çözüm göremiyoruz. Ülkelerin kendi bazında değişik uygulamalar yürüttüğünü görüyoruz. Sözgelişi kimi ülkelerde sokağa çıkma yasağı henüz sıkı uygulanıyor kimi ülkeler de değişik ülkelere giriş çıkışı yasaklıyor.”

Rodriguez, DSÖ’nün eleştirildiğini ama örgütün senelik gelirinin ABD’deki bazı kuruluşlardan henüz azca bulunduğunu belirtti.

AŞI KAÇ İNSANA ULAŞABİLECEK?

Aşının bir an ilkin bulunmasını umduğunu dile getiren Rodriguez, aşının üretilmesinin ne kadara mal olacağı yönünde endişeleri bulunduğunu söylemiş oldu.

Rodriguez, “Koronavirüse karşı aşı bulunabilir. Peki aşı kaç insana ulaşabilecek? Bir ihtimal 8 milyon insan… İşte bu gerçek meydan okuma olacak. Tüm ülkelerin iğneyi satın almaya gücü kafi gelecek mi? Zira hepimiz güvende olana kadar, hiçbirimiz güvende değiliz.” diye konuştu.

Yayım tarihi
Sağlık olarak sınıflandırılmış

Yorum Gönderin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.