Televizyon

NASA açıkladı Dünya’ya büyük bir asteroid çarpacak

NASA açıkladı Dünya’ya büyük bir asteroid çarpacak

 

Büyük Piramit büyüklüğünde bir asteroidin gelecek hafta Dünya’nın yörüngesiyle “çarpışması” umut ediliyor. Asteroit 2020 QD5’i izleyen NASA Center for Near Earth Object Studies, 26 Ekim Pazartesi günü Dünya üstünde uçacağını söyledi. Asteroidin, Mısır, Giza’daki Büyük Piramit için orijinal tahminle aynı yükseklik olan 60 ila 130 metre içinde olduğu tahmin ediliyor.
Asteroit 2020 QD5, bir Apollo asteroit sınıfı (Dünya’ya yakın asteroitler grubuna verilen bir isim) olarak sınıflandırılır ve uzaya kayarken Dünya’nın yörüngesiyle temas edecek. Piramit şimdi aşınma sebebiyle birazcık önceden küçüldü, ama bir zamanlar MÖ 2551’de 1300’e kadar inşa edildiğinden beri tüm dünyadaki en yüksek binaydı.

Asteroid’in Büyüklüğü Ne Kadar?

NASA, saniyede 8,57 km hızla gittiğini ve uzay kayasının Dünya’dan ortalama 10,03 mil uzaklıkta bulunduğunu ve 2395728 mile eşdeğer bulunduğunu belirtiyor. NASA yüzlerce asteroidi takip ediyor ve 2020 QD5’in öteki birçok uzay kayasından önceden büyük olmasına karşın Dünya’dan güvenli bir durumda geçmesi umut ediliyor. Yıldız gözlemcileri, kayanın Dünya’dan görülemeyeceğini ve İngiliz Yaz Saati 8.13 olan 3.13 ET’de geçeceğini öğrenince hayal kırıklığına uğrayacaklar.
NASA, asteroit 2020 QD5’i Dünya’ya yakın bir nesne olarak kaydetti, “yakındaki gezegenlerin yerçekimi tarafınca itilen kuyruklu yıldızlar ve asteroitleri” Dünya’nın mahallesine girmek için itmek için kullanılan bir terim. Bir çok asteroit Dünya atmosferiyle temas etmeyecek, ama ender durumlarda devasa uzay kayaları hava sistemleri için sorunlara sebep olabilir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu