Magazin

Somer Şef çark etti en değerli mutfak Türk mutfağıdır

MasterChef jürileri; Somer Sivrioğlu, Danilo Zanna ve Mehmet Yalçınkaya Haber Global’de Candaş Tolga Işık’ın ‘Azca Ilkin Konuştum’ programına konuk oldu.

TÜRK MUTFAĞI TARTIŞMASI

Somer Sivrioğlu, oldukça tartışılan “Türk mutfağı dünyada ilk 10’da değil” sözlerine ilişkin, “Türk mutfağı dünyada ilk 10’da sayılmaz diye bir şey söyledim fakat onu söylemeden ilkin bayağı giriş var. Bence dünyanın en kıymetli mutfağı. Bunu milliyetçilik olsun diye söylemiyorum. Tarımın ilk başladığı topraklar üstüne kurulmuş bir mutfak kültürü var fakat bunun reklamının iyi yapılmadığını söylemek istedim. Öyleki bir evirdiler çevirdiler ki… Olsun. En azından konuşuluyor şu anda. Fakat herhalde yanlış anladılar” diye konuştu.

DANİLO ZANNA’DAN SOMER ŞEF’E DESTEK

Danilo Zanna, “Somer, Avusturalya’da kendini zorlayarak bir mutfak açtı. Amacı esasen Türk mutfağını tanıtmaktı. Örnek olarak İtalyan mutfağı en meşhur mutfaklardan biridir. Fakat sözde öyleki. Yurt haricinde yüzde 99’u İtalyan mutfağı yapmıyor” deyip Somer Şef’e destek verdi.

“2015’TE TÜRK MUTFAĞI BİR ATILIM İÇİNE GİRMİŞTİ”

Somer Sivrioğlu, Danilo Zanna’nın sözlerine ek olarak, “Şu sebeple birbirlerinin ayaklarına basmıyorlar, birbirlerini ziyaret ediyorlar ve bu geleneği büyütmeye çalışıyorlar. 2015’te Türk mutfağı büyük bir atılım içine girmişti. Fakat Türkiye’de o denli durumlar oldu ki, Reina patlaması vs. iyi turisti kaçırdı” şeklinde konuştu.

SOMER ŞEF NE DEMİŞTİ?

Somer Şef, Türk mutfağı dünyanın en iyi 3 mutfağı söylemlerine tepki göstermişti. Türk mutfağının probleminin yüzde 90 pazarlama eksikliği bulunduğunu dile getiren Somer Şef, bu yüzden Türk mutfağının dünya mutfakları içinde ilk 10’da gösterilemediğini söylemişti.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu